SON EKLENENLER
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na TCG ANADOLU ziyareti

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na TCG ANADOLU ziyareti

GÜNDEM/TÜRKİYE
10 ay önce
11032 Görüntülenme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Francisco Javier Hergueta ve Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu'ya tasarım desteği sağlayan Navantia firması Doğu Akdeniz Genel Müdürü Pablo Menendez ile bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "İspanya Büyükelçisi Hergueta ile TCG Anadolu'ya tasarım desteği sağlayan Navantia firması Doğu Akdeniz Genel Müdürü Menendez'le savunma sanayi iş birliğimizi görüştük." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, TCG Anadolu'nun yakında hizmete gireceğini belirtti.

Türk Donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak olan Liman Kabul Testlerine (HAT) başlayan TCG Anadolu'nun 2021 yılı içerisinde Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi öngörülüyor.Donanmanın en büyük gemisi olacak

Sedef Tersanesinde inşa edilen Havuzlu Çıkarma Gemisi; Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanları ile Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek olup Türk Deniz Kuvvetlerinin idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak.

Havuzlu Çıkarma Gemisi, gerektiğinde bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek.

Uzunluğu 231 m ve genişliği 32 m olan geminin amfibi kabiliyetleri, gemi bünyesine konuşlanabilen dört adet LCM veya iki adet LCAC ile araç güvertelerinde mevcut tankların, ZAHA’ların zırhlı ve diğer tekerlekli araçların harekât bölgesine taşınmasına imkân sağlayacaktır. Bahse konu harekât için 70 m uzunluğunda ve 17 m genişliğindeki gemi havuzu kullanılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com