SON EKLENENLER
Dev zırhlı Malezya'da eğitimde

Dev zırhlı Malezya'da eğitimde

KARA/
1 yıl önce
20377 Görüntülenme

FNSS tarafından geliştirilen ilk 8x8 KBRN aracı olma özelliğini taşıyan AV-8 8x8 KBRN araçları Malezya Ordusu bünyesinde başarıyla hizmet veriyor.

Malezya Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tan Sri Datuk Zamrose bin Mohd Zain müşterek görev kuvveti tarafından icra edilen sulu açıklık geçiş ve KBRN eğitimlerini gözlemlemek üzere, Syed Sirajuddin Camp, Gemas, Negeri Sembilan’a yaptığı ziyarette, AV-8 8x8 KBRN araçlarını da yakından inceledi.

FNSS ile iş ortağı DRB Hicom Defense Technologies Sdn Bhd. (DEFTECH) firmasının Malezya Kara Kuvvetleri için geliştirdiği AV-8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) ailesinin AENBCRV (Armored Engineer Nuclear, Biological and Chemical Reconnaissance Vehicle / Zırhlı Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Keşif Aracı) sürümü, AV-8 AENBCRV, dışarıdan gelebilecek her türlü kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehdidi tespit ve teşhis edecek sistem ve ekipmanlarla donatıldı. Araç, tehlike bölgelerini analiz ederek kullanıcısını ve bölgede bulunan diğer dost askeri ve sivil unsurları, ilgili tehditlere karşı uyarabilecek ve böylece, gerekli koruma önlemlerinin alınmasını sağlayabilecek.

AV-8 AENBCRV, FNSS tarafından geliştirilen ilk 8x8 KBRN aracı olma özelliğini taşıyor. Aracın temel görev ekipmanı olan KBRN sistemi, kullanıcı tercihleri doğrultusunda, yerli ve yabancı çok sayıda firmadan tedarik edildi. FNSS, KBRN sisteminin bazı alt sistemlerinde, yerlileştirme çalışmaları da yürüttü ve yerli alt yüklenicilerin yetkinlik kazanmasına da katkıda bulundu.

FNSS Savunma Sistemleri  ile Malezya'lı iş ortağı DRB Hicom Defense Technologies Sdn Bhd. (DEFTECH) firması arasında 2011 yılında imzalanarak yürürlüğe giren 559 milyon dolar bütçeli AV-8 TTZA projesi kapsamında Malezya Silahlı Kuvvetleri için 12 değişik konfigürasyonda 257 adet 8x8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (AV-8) üretildi. Bu ihracat sözleşmesi halen kara sistemleri alanında Türkiye'den tek kalemde gerçekleştirilen en büyük savunma sistemi ihracat sözleşmelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Malezya Kara Kuvvetleri tarafından "Gempita" adı verilen AV-8, 30 bin kg azami yüklü ağırlığa sahip. Gücünü dizel motordan alan araç, saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyor, yüzde 60 dik, yüzde 30'dan fazla yan eğimde hareket edebiliyor, 70 santimetre yüksekliğinde dik engeli ve 200 santimetrelik hendeği geçebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com