SON EKLENENLER
'Demir Kubbe' artık daha güçlü

'Demir Kubbe' artık daha güçlü

HAVA/
8 ay önce
6313 Görüntülenme

İsrail, Iron Dome (Demir Kubbe) hava savunma sisteminin geliştirilmiş versiyonunu başarılı bir şekilde test etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İsrail Hava Kuvvetleri Hava Savunma Komutanlığının katılımıyla İsrail’in güneyinde gerçekleştirilen testlerde Demir Kubbe, birden fazla İHA'nın eşzamanlı olarak imha edilmesinin yanı sıra roket ve füze salvosu da dahil olmak üzere mevcut ve ortaya çıkan hedefleri başarıyla tespit ederek imha etti.

İsrail Hava ve Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek olan yeni sistem ülkenin çok kademeli füze savunma yeteneklerini güçlendirecek.

Rafael Advanced Defence Systems ana yükleniciliğinde sistemin hava savunma ve silah tespit görevleri için geliştirilen 3 boyutlu çok işlevli radarı (multi-mission radar/MMR- hava hedefleri için 474 km, silah tespiti için ise 100 kilometreye kadar menzile sahip) İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (IAI) yan kuruluşu olan Elta, Savaş Yönetim Merkezi (BMC), mPrest şirketi tarafından geliştirildi.

2011'den bu yana İsrail ordusunun envanterinde bulunan asgari 4 km, azami 70 km etkili menzile sahip Demir Kubbe sistemi kısa menzilli füze, roket ve havan mühimmatlarına karşı kullanılıyor. Dünyanın en etkili füze savunma sistemlerinden biri olarak kabul edilen Demir Kubbe %90’ın üzerindeki başarı oranıyla 2 binin üzerinde hedefi imha etmiştir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com