SON EKLENENLER
Çin'e karşı İsrailli gözler

Çin'e karşı İsrailli gözler

HAVA/
9 ay önce
7629 Görüntülenme

Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi ve dünya çapında ekonomik ve askeri alanlarda yükselen bir güç kabul edilen Hindistan, Himalayalar'da sınır ihtilafı yaşadığı Çin'e karşı Ladakh bölgesinde kullanmak için İsrail’den Heron İnsansız Hava Aracı kiraladı.

Hindistan Ordusu, acil tedarik programının bir parçası olarak Israel Aerospace Industries (IAI) firmasından dört adet Heron TP orta irtifa uzun menzilli İnsansız Hava Aracı (İHA) kiraladı. Hintli yetkililer insansız hava araçları için yapılan anlaşmanın 3 seneyi kapsadığını ve 2 yıl daha uzatılabileceğini belirtiler.

Maksimum kalkış ağılığı 5670 kg olan Heron TP, 2700 kg faydalı yük taşıyabiliyor. 30 saat havada kalabilen İHA, gücünü 1.200 BG’lik Pratt & Whitney PT6A-67A turboprop motordan alıyor. 220 knot hıza ulaşabilen, 45.000 ft (13.700 m) maksimum irtifaya çıkabilen İHA, 14 m uzunluğa ve 26 metre kanat açıklığına sahip.

Ayrıca, Heron'un sahip olduğu görüş hattı ötesi (BLOS) veri bağı haberleşmesi ile SATCOM (Uydu Muhabere) kabiliyeti, 1000 km menzilde anlık veri aktarımı ve uçuş yapılabilmesine olanak sağlıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com