SON EKLENENLER
Çin'den savunmaya 210 milyar dolar

Çin'den savunmaya 210 milyar dolar

GÜNDEM/DÜNYA
8 ay önce
6429 Görüntülenme

Çin, ekonomik durgunluk  ve pandemi etkisine rağmen silahlı kuvvetlerini güçlendimeye devam etmek için 2021 yılında savunma alanındaki harcamalarını yüzde 6,8 seviyesinde artıracak.

Hükümetin cuma günü yayınladığı bütçe raporuna göre, Pekin önümüzdeki yıl savunma alanına toplam 209 milyar dolar harcayacak. Savunma için yapılan harcamalar artsa da, bu artışın son 20 yıldaki en düşük artış olması dikkat çekiyor.

Çin'in 2021 savunma bütçesi, ABD'nin 740,5 milyar dolarlık bütçesinin yaklaşık dörtte biri. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve en kalabalık ülkesi olan Çin'in 2021'de kişi başına planladığı savunma harcaması 1000 yuan'ın (154 ABD Doları) altında olacak.

ABD'den sonra dünyada savunmaya en çok kaynak ayıran Çin askeri sistemlerini yıllar içinde modernize ettikçe savunma alanına yaptığı harcamaları kısmaya başladı.

Toplam 2 milyonun üzerinde aktif askeri personeli ile dünyanın en kalabalık ordusu olan Çin envanterini hizmete aldığı uçak ve savaş gemileri, nükleer enerjili denizaltılar ve savaş uçakları ile güçlendiriyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keçiang bütçe konusunda mecliste yaptığı konuşmasında, "Her alanda askeri eğitimi ve hazırlığı artıracağız, her durumda güvenlik risklerine yanıt vermek için genel planlar yapacağız, ordumuzun ve ülkemizin egemenliğini, güvenliğini ve ekonomik çıkarlarını korumak için stratejik kapasitesini artıracağız" ifadelerini kullandı.

Hükümet, bütçe artışlarının çoğunun askerlerin ücretlerine ve diğer personellerin koşullarını iyileştirmeye gittiğini söylerken, gözlemciler Çin’in silahlanmaya ayırdığı harcamaların önemli kısmının bütçe dışında kaldığını ileri sürüyor.