SON EKLENENLER
Çin Donanmasına yeni amfibi hücum gemisi

Çin Donanmasına yeni amfibi hücum gemisi

DENİZ/
2 hafta önce
828 Görüntülenme

Donanma kapasitesinin artırılması için yatırımlarını aralıksız sürdüren Çin ikinci Type 075 amfibi hücum gemisini teslim aldı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

İş gücü, ekonomik ve teknolojik kapasitesi ile askeri gücünü her geçen gün arttıran Çin, yerel basında çıkan haberlere göre Şanghay’daki Hudong-Zhonghua Tersanesi’nde inşa edilen ikinci Type 075 (Yushen sınıfı) Guangxi (32) amfibi hücum gemisini Aralık 2021'de hizmete aldı. Nisan 2020'de denize indirilen ve Aralık 2020'de deniz denemelerine başlayan geminin açık kaynaklara göre 35 ile 40 bin ton civarında deplasmana sahip olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 250 metre uzunluğundaki gemi 23 deniz mili hıza ulaşabilecek. 9.000 kW güç üretebilen 16PC2-6B dizel motor ile donatılan geminin silah sistemleri arasında iki HHQ-10 satıhtan havaya füze savunma sistemi ve iki adet H/PJ-11 30 mm yakın nokta savunma silah sistemi yer alıyor.2011 yılında resmi olarak geliştirme çalışmalarına başlanan 30 helikopter taşıma kapasitesine sahip geminin özellikle askeri birlik ile muharebe ve destek araçlarını ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine intikal kabiliyeti ile Güney Çin Denizi’nin kontrolünün sağlanmasında önemli bir oyuncu olması öngörülüyor.

Sınıfının ilk gemisi Type 075 Hainan (31), Eylül 2019'da  denize indirildi. Ağustos 2020'de deniz denemelerine başlayan gemi 23 Nisan 2021'de Sanya'daki (Hainan adası) deniz üssünde düzenlenen törenle donanmanın hizmetine katıldı. Üçüncü Type 075 de bu yıl Ocak ayında suyla buluştu ve Kasım ayında deniz denemelerine başladı.Güney Çin Denizi'nde ABD ile artan rekabet sonucu askeri gücünün etki yarıçapının anakaradan olabildiğince uzağa erişmesi noktasında su üstü ve sualtı unsurlarını yüksek teknoloji ürünü sensör, komuta kontrol ve silah sistemleri ile donatmak için çalışmalarını yürüten Çin, son yıllarda Süveyş Kanalı, Babu'l Mendeb Boğazı, Aden Körfezi vasıtasıyla Akdeniz, Kızıldeniz ve Hint Okyanusunu birbirine bağlayarak bölgedeki siyasî ve ekonomik etkinliğini artırarak Avrupa’ya ticarî sevkiyatını da güvence altına alıyor.

Hali hazırda, 30'un üzerinde muhrip ve 50 fırkateyne sahip olan Çin'in toplamda suüstü gücü 300'ü geçmiş durumdadır.

Kaynak: defenceandtechnology.com