“Chinook” teslimatı başladı

“Chinook” teslimatı başladı

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri Boeing’e sipariş verilen 20 CH-47F Chinook ağır nakliye helikopterinin ilkini teslim aldı.

Boeing, 3 Nisan’da, 20 CH-47F Chinook helikopterinden ilkini Kraliyet Hollanda Hava Kuvvetleri’ne Philadelphia’daki üretim tesisinde teslim ettiğini açıkladı.

Helikopterde tam entegre, dijital kokpit idare sistemi, Ortak Havacılık Mimarisi Kokpit, yenilenmiş bir gövde, önceki modellere oranla daha gelişmiş aviyonikler, sayısal uçuş kontrol sistemi, performans ve taşıma özelliklerini tamamlayan gelişmiş kargo taşıma kabiliyetleri mevcuttur.

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne teslimatların 2021’e kadar devam etmesi bekleniyor. Hali hazırda Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde 11 adet CH-47D ve 6 adet de CH-47F Chinook bulunuyor.

Chinook şu anda ABD Ordusunun yanı sıra sekiz NATO üyesi ülke de dahil olmak üzere 20 ülkenin silahlı kuvvetleri bünyesinde hizmet veriyor yada sözleşmesi yapılmıştır.

Savaşların efsane helikopteri

İlk muharebe deneyimini 1960’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazanan ve ardından birçok ülke tarafından sayısız operasyonda kullanılan CH-47 Chinook, zaman içinde değişen ihtiyaçlara göre geliştirilen F modeliyle görevini sürdürüyor.

CH-47F helikopteri 33 tam teçhizatlı asker veya 24 yaralı askeri sedye ile nakledebiliyor. Her biri 4777 hp gücünde iki adet Honeywell T55-GA-714A tipi motora sahip olan platform maksimum 315 km/h (170 kt) sürate erişebiliyor.

Azami faydalı yük taşıma kapasitesi 11 ton ve maksimum kalkış ağırlığı 22.68 ton olan helikopterin uçuş tavanı yaklaşık 20 bin feet (6096 m). Helikopterin çift pervaneli yapısı iklim, irtifa ve sert esen rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında çalışmasını mümkün kılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.