SON EKLENENLER
'CENKER' Türk piyadesini geleceğe taşıyor

'CENKER' Türk piyadesini geleceğe taşıyor

ÜRÜN/PROJE/
8 ay önce
5922 Görüntülenme

ASELSAN'ın Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarladığı CENKER Takım ve Tek-Er Komuta Kontrol Sistemi, Türk piyadesinin geleceğin muharebe alanında karşılaşacağı ortamda etkinliğini artıracak.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Günümüzün değişen ve çeşitlenen tehditlerine karşı kara görev güçlerinin bütünsel harp kabiliyetinin arttırılması bütün modern orduların öncelikli hedefi olmuştur. İndirilmiş müttefik kara gücünün komuta-kontrol, öldürücülük, hayatta kalma, hareket kabiliyeti, beka, durumsal farkındalık yeteneklerinin geliştirilmesi ve müşterek harekât altyapılarının yaygınlaştırılması konusunda yirmi yılı aşkın bir süredir NATO LCGDSS (Land Capability Group Dismounted Soldier Systems) grubu altında aktif olarak çalışmalar yürütülmektedir. ASELSAN endüstri temsilcisi olarak ilgili NATO çalışmalarına destek vermektedir.

Taktik sahada indirilmiş görev güçleri tarafından kullanılan yeni nesil silahlar, koruyucu teçhizat ve savaş giysileri kadar, C4ISR amaçlı kullanılan elektronik teçhizatlarda da önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Sistemler sistemi olarak ele alınan “Asker Sistemleri” alanında ASELSAN, CENKER sistemi ile yer almaktadır.CENKER sadelik, basitlik ve yüksek otomasyon kriterleri ile tasarlanmış, modern mobil ve giyilebilir teknolojilerin kullanıldığı entegre bir asker sistemidir. CENKER, askerin hücum yeleği üzerine ağırlık ve ergonomi dengesi gözetilerek yerleştirilmiş bir sistem olup en ön safta görev yapan kara gücünün harekât ihtiyaçlarını karşılayacak komuta kontrol, haberleşme, durumsal farkındalık, keşif gözetleme ve dost-düşman takibi gibi ihtiyaçları karşılamaktadır. Tek-er seviyesinden başlayıp tim, manga/kol, takım ve bölük seviyesine kadar kullanılabilmektedir. Yaya kara gücündeki lider personele (ilave olarak emir-komuta zincirinde yetki tanımlanan tüm askerlere) harita destekli gerçek zamanlı taktik durum ekranları üzerinden dost-düşman konum ve durumlarını izleme, anlık istihbarat bilgilerini paylaşma, sağlık ve mühimmat durumu takibi, 3 boyutlu arazi analizleri, mesajlaşma ve dosya/kroki/taktik çizim paylaşımı vb. birçok yetenek sağlanmaktadır. CENKER; keşif gözetleme ve hedef tespit sistemleri ile keskin nişancı tespit sisteminden elde edilen anlık verilerin paylaşımını yaparak harekât alanında bilgi üstünlüğü ve taktik avantaj sağlamaktadır. Taktik İHA’lardan veya taşınabilir termal/gece görüş sistemlerinden elde edilen canlı videoların paylaşılması ile kazanılan durumsal farkındalık yeteneği sayesinde harekât alanına hakimiyet sağlanmaktadır.CENKER; entegre komuta kontrol / haberleşme sistemleri ve algılayıcılar sayesinde tek eri, Kara Kuvvetleri Komutanlığının KOCATEPE Muharebe Yönetim Sistemine dahil etmektedir.

CENKER, tam veya yarı otonom insansız kara/hava araçları ile entegre olarak bu araçlardan sağlanan harp yeteneklerini ön saftaki kara gücüne kazandırmaktadır. Bununla birlikte manevra birliklerine yakın hava desteği sağlayan İHA/taarruz helikopterleri ile ateş desteği sağlayan havan/top/obüs gibi görmeyerek atış yapan silah sistemleriyle entegre çalışılarak ateş desteğinin koordinasyonu kapsamındaki faaliyetlerin doğru ve zamanlı olarak yapılmasına katkı sağlanmaktadır.

CENKER, yüksek otomasyonu sağlayabilecek uyarlanabilir bir platform olarak geliştirilmiştir. Sistem; özel görevlere (meskun mahal operasyonları, gece operasyonları, arama kurtarma, keşifgözetleme, istihkâm, sıhhiye vb.) uygun olarak güncellenebildiği gibi göreve özel taşınabilir/ giyilebilir teçhizatlar (insansız sistemler, elektro-optik birimler, barkod / karekod / RFID /NFC okuyucular, kablosuz birimler ve sensörler gibi) ile bilgi sistemlerine (bilgi ve veri tabanları, sunucular, bilgi sistemleri) de entegre edilebilmektedir. Sistemde, çok seviyeli ve göreve özel olarak değiştirilebilen güvenlik politikaları uygulanmaktadır.

2021 yılı ilk yarısında Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlanan sistemin; başta Kara Kuvvetleri Komutanlığı komando birlikleri olmak üzere, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Tugayı ile Özel Kuvvetler Komutanlığında kullanımı ve yaygınlaştırılması için saha çalışmalarına devam edilmektedir.

Hazırlayan: Zafer Yahşi, Kıdemli Lider Mühendis

ASELSAN SST Komuta Kontrol Sistemleri Program Direktörlüğü