SON EKLENENLER
Çekya'ya İsrail kalkanı

Çekya'ya İsrail kalkanı

HAVA/
2 ay önce
1154 Görüntülenme

Çekya, kısa ve orta menzilli hava savunma sistemi satın almak için İsrail ile 630 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Çekya Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrailli Rafael tarafından üretilen SPYDER Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi ve Orta Menzilli Karadan Havaya Füze (SHORAD/MRSAM) sistemi satın alınacağını ve konuyla ilgili olarak hükümetler arası bir anlaşma yapılacağı konusunda kabineye bilgi verildiğini belirtti.

Bakanlık, 1970'lerden itibaren Sovyet yapımı teknolojinin yerini alacak sistemler için Rafael ile görüşmelerin geçtiğimiz yıl başlatıldığını radar, komuta ve kontrol birimi de dahil olmak üzere dört sistem için 631,81 milyon dolar ödeneceğini ifade etti.

Tüm teslimatların 2026 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Spyder hava savunma sistemi

Uçak, helikopter ve İHA dahil olmak üzere çeşitli hava taarruzlarına karşı Spyder hava savunma sistemi, Python-5 çift dalga bandlı IIR güdümlü füze, I-Derby aktif radar güdümlü görüş ötesi menzilli (BVR) füze ve I-Derby ER uzun menzilli füzenin aynı platform üzerine entegrasyonu sonucu ortaya çıktı.

Spyder bataryası kablosuz veri yolu bağlantısı sayesinde komuta merkezinden uzak mesafelerde konuşlandırılabiliyor. Aynı anda 60 hedefi takip edebilen üç boyutlu Elta EL/M 2106 ATAR 3D gözlem radarı ise elektronik karşı tedbir sistemlerine karşı son derece dayanıklıdır. Farklı konfigürasyonları olan sistemin önleme menzili ise 40 ila 80 kilometre arasında değişiyor.MRSAM orta menzilli hava savunma sistemi

Barak 8'in kara konuşlu bir türevi olan ve çeşitli hava platformlarına karşı koruma sağlayan MRSAM, 4.5 metre uzunluğa, 276 kg ağırlığa, aktif radar arayıcı başlığa, AESA radara ve çift yönlü datalinke sahip. Füzenin ön kısmında yer alan RF arayıcı, her türlü hava koşulunda hareketli hedefleri tespit etmek için kullanılıyor. Azami 70 km menzile ulaşabilen çift darbeli katı tahrik sistemi tarafından desteklenen füze Mach 2 seyir hızına ulaşabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com