SON EKLENENLER
C295 filosu genişliyor

C295 filosu genişliyor

HAVA/
9 ay önce
3372 Görüntülenme

Airbus, Çekya Hava Kuvvetleri’nin siparişi ettiği iki adet C295CMW uçağının ilkini teslim etti.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Çekya Savunma Bakanlığı ile Airbus arasında iki adet C295MW uçağının tedarikini içeren 16 Aralık 2019 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında ilk uçak teslim edildi. Airbus'ın İspanya Sevilla'da yer alan tesislerinden havalanan uçak dün gece Prag-Kbely'deki havaalanına indi.

İki uçağın teslim edilmesiyle Çekya’nın C295 nakliye uçağı sayısı 6'ya çıkacak. Anlaşma gereğince on yılı aşkın süredir Çekya Hava Kuvvetlerinde görev yapan dört C-295M uçağı da modernize edilecek.Uydu ve veri bağlantıları dahil olmak üzere son teknoloji iletişim, navigasyon ve kontrol sistemleriyle donatılan uçak kanatlardaki sürtünmeyi azaltan winglet olarak adlandırılan kıvrık kanat ucu sayesinde daha az güç ve dolayısıyla daha az yakıt sarf ediyor ve böylece menzili uzuyor.

10 tona yakın faydalı yükü havadan rahatlıkla nakledebilen ve söz konusu yükü 1400 km menzile ulaştırabilen C-295, CN-235′lerin daha uzun, ağır ve daha güçlü turboprop motorlu versiyonudur. Uçak, 10 tonluk faydalı yükle 670 metre uzunluğundaki bir pistten havalanabiliyor. Ayrıca uçak, 71 asker veya 48 paraşütçü taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com