SON EKLENENLER
'BOZOK' göreve hazır

'BOZOK' göreve hazır

HAVA/
8 ay önce
5372 Görüntülenme

Tübitak SAGE'nin öz kaynaklarıyla geliştirdiği yoğun test sürecinin tamamlanmasının ardından BOZOK mühimmatı seri üretim aşamasına geldi.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Lazer Güdümlü Minyatür Mühimmat Bozok Projesi'nde testlerin tamamlandığını ifade eden Tübitak SAGE Genel Müdürü Okumuş, Bozok'un İHA'larda kullanılabilecek oldukça etkin bir mühimmat olarak portföyde yerini aldığını bildirdi.

Okumuş, İHA'ların son dönemde muharebe sahasındaki etkinliği dikkate alındığında bu araçların mühimmatlarının çok kritik hale geldiğine işaret ederek, "Farklı İHA tiplerine göre özellikle Bayraktar TB2 gibi İHA'larda daha küçük mühimmatlar çok kritik oldu. Son dönemde MAM-L ile yapılan operasyonlardaki etkinliği biliyorsunuz. Bozok da bu sınıfta kendi yerini buldu. 8 kilometre menzille başlayan projede uzun menzil atışları da planlanıyor. Ürün gelişimi tamamlandı, mutlaka ileriye yönelik ek kabiliyetler her mühimmatta olduğu gibi kazanacak ancak şu anda seri üretilebilir hale geldiğini söyleyebiliriz." dedi.Hafif ve minyatür tasarımı ile sınırlı taşıma kapasitesine sahip insansız hava araçlarına operasyon açısından esneklik sunuyor. Özgün tasarımlı 16 kg ağırlığındaki BOZOK son safhaya kadar ataletsel güdümle hedefe yönelmekte ve son safhada aktif lazer arayıcı başlığı ile hassas güdüm yapabilmektedir. Son safhanın bitiminde, yükseklik ölçer duyargaları ve en iyilenmiş hedef etkinliği sayesinde geniş ölçekli personel etkinliği ile hedefleri etkisiz hâle getirebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com/AA