SON EKLENENLER
Bozdoğan ilk atışta tam isabet

Bozdoğan ilk atışta tam isabet

HAVA/
7 ay önce
2823 Görüntülenme

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, Türkiyenin ilk görüş içi havadan havaya füzesi Bozdoğan, uçaktan ilk atışını başarıyla gerçekleştirdi. 

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Bozdoğan’ın geliştirilme sürecini yakından takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bozdoğan’ın havadan havaya atış yaptığı ilk testi, sosyal medya hesabından duyurdu. Türkiye, havadan havaya füze teknolojisine sahip sayılı ülkelerden biri olmayı başardı.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajındaki videoda, Bozdoğan’ın F-16dan ilk kez ateşlenmesi ve Şimşek isimli hava hedefini tam isabetle vurması yer alıyor. Bozdoğan’ın 2022de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi bekleniyor. Test sırasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından özgün olarak geliştirilen Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Şimşek kullanıldı.Yerli ve milli

İlk etapta F-16 savaş uçağı ve Akıncı insansız hava araçlarına entegre edilecek yerli ve milli hava-hava füzesi Bozdoğan’ın en kritik testlerinden biri gerçekleştirildi. 7 Nisanda Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 4 F-16 uçağı ve 10. Tanker Üs Komutanlığına bağlı tanker uçak koordinesinde bir atış testi yapıldı. F-16 tarafından hava hedefine karşı ateşlenen Bozdoğan, hedefi doğrudan vuruş ile imha etti.

SİHAlarda da kullanılacak

Öncelikli olarak F-16 uçaklarına entegrasyonu planlanan Bozdoğan ve Gökdoğan, muharip uçak, büyük gövdeli uçak, helikopter, insansız hava aracı ve seyir füzelerine karşı kullanılabilecek. Akıncı, Aksungur gibi SİHAların mühimmatları arasına da girmesi planlanan Bozdoğan ve Gökdoğan, milli muharip uçağın da önemli silahlarından biri olacak.

İşte BOZDOĞAN

Kısa menzilli, kızılötesi görüntüleyicili arayıcı başlıklı (IIR) Görüş İçi Hava-Hava Füzesi olan Bozdoğan’ın bazı temel özellikleri şöyle:

  • Ağırlık: 140 kg.
  • Uzunluk: 3300 mm
  • Max Çap: 160 mm
  • Tip: Görüş içi (WVR)
  • Hız: >4 Mach
  • Fonksiyon: Kısa menzilli yakın hava angajmanı

Kaynak: www.defenceandtechnology.com