SON EKLENENLER
Boxer Avustralya'da testlerde

Boxer Avustralya'da testlerde

KARA/
1 yıl önce
20437 Görüntülenme

Avustralya Ordusu yeni Boxer Muharebe Keşif Aracı (CRV) ile Sea Wader 2020 Tatbikatında bir dizi test gerçekleştirdi.

Boxer 8x8, Avustralya ordusunun insani yardım ve afet yardımı görevleri için becerilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen Sea Wader 2020 tatbikatında, kum üzerinde sürüş, araç kurtarma ve LCM8 çıkarma gemisinden karaya çıkış gibi bir dizi eğitim senaryolarını tamamladı.

13 Mart 2018'de, Rheinmetall Defence Australia'nın (RDA) Avustralya Ordusu'nun Land 400 Faz 2 programı için seçildiği açıklanmıştı. Sözleşme kapsamında, Rheinmetall Defence Australia, 2021 yılına kadar Avustralya Ordusu'na 211 Boxer Muharebe Keşif Aracı (CRV) teslim edecek.

Avustralya ordusu alınacak platformları hâlihazırda 1999'dan bu yana birçok operasyonda aktif olarak kullanılan 257 adet Avustralya Hafif Zırhlı Aracı'yla (ASLAV) değiştirecek.

Teslim alınacak Boxer'lardan 133'ü Rheinmetall ürünü Lance30mm taret sistemi ile donatılacak. Çift beslemeli 30 mm ana silah, havada infilak eden, programlanabilir mühimmat ABM (Air Burst Munition)  ateşleme kabiliyetine sahip ve 3 bin metre etkili menzile mühimmat gönderebiliyor.

Boxer, bu mühimmat ile duvar ve benzeri sütre arkasında bulunan hedeflere karşı etkinlik sağlayacak. Taret, 12,7 mm UKSS'nin yanı sıra Spike LR2 tanksavar füzesi ile donatılabiliyor.

Balistik ve mayın tehditlerine karşı yüksek düzeyde koruma sunan modüler zırh yapısına sahip Boxer, azami 103 km hız yapabiliyor. 9 personel taşıma kapasitesine sahip olan aracın menzili 1050 km. Boxer; Zırhlı Personel Taşıyıcı, Zırhlı Muharebe Aracı, Havan Aracı, İstihkam Aracı, Zırhlı Kurtarıcı, Komuta Kontrol Aracı ve Ambulans gibi farklı görevler için de uygundur.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com