SON EKLENENLER
'Borsuk' gücünü sergiledi

'Borsuk' gücünü sergiledi

KARA/
5 ay önce
2571 Görüntülenme

Sovyetler Birliği döneminden kalma silah sistemlerini NATO uyumlu sistemler ile değiştirmeye çalışan Polonya Ordusu yeni zırhlı muharebe aracı Borsuk'u test ediyor.

Google Haberlerde bizi takip etmek için tıklayınız

Borsuk, Polonya Silahlı Kuvvetlerinin Nowa Dęba’daki askeri eğitim merkezinde gerçekleştirdiği Dragon 21 tatbikatına katıldı.

Polonya Silahlı Kuvvetlerinin amfibik zırhlı muharebe aracı isterleri doğrultusunda Polonyalı Huta Stalowa Wola şirketi tarafından tasarlandı. Polonya'da lisans altında üretilen Rus BMP-1'in Polonya versiyonu olan BWP-1'in yerini alacak olan araç ilk kez Eylül 2017'de Polonya'da düzenlenen MSPO savunma fuarında kamuoyuna tanıtıldı. Borsuk'un seri üretiminin, test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılında başlaması planlanıyor.Amfibik olarak tasarlanan araç Polonyalı WB Electronics ve HSW firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen uzaktan kumandalı silah istasyonu ZSSW-30 ile donatıldı. Kulenin ana silahı olarak çift yönlü mühimmat besleme yeteneğine sahip 30mm Mk44 Bushmaster-II topu kullanılıyor. Ayrıca kulede 7.62 mm UKM-2000 makinalı tüfek ile İsrailli Rafael ürünü 5.5 km menzile sahip iki adet SPIKE-LR tanksavar füzesi yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com