LOADING

Type to search

Deniz

Güney Kore hava savunma yeteneklerini geliştiriyor

Share

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA), Güney Kore’nin gelişen askeri tehditlere karşı savunma kapasitesini arttırmak amacıyla bu yıl içinde Gemi Konuşlu Hava Savunma Sistemi geliştirmek için çalışmalara başlamayı hedeflediğini açıkladı.

Açıklamada, sistemin ar-ge çalışmalarına bu yıl içinde başlanacağını ve yeni nesil destroyer KDDX programı çerçevesinde inşa edilecek ve 2030’lu yılların başlarında hizmete girecek gemiler de kullanılacağı belirtildi.

Geçtiğimiz yıl Savunma Bakanlığı ile DAPA, uçak ve seyir füzeleri gibi hava soluyan hedeflere karşı donanmanın hizmetindeki Amerikan SM-2 Block IIIB füzelerine kıyasla daha iyi bir performansa sahip yerel eşdeğerini (Naval L-SAM) geliştirmesini onaylamıştı.

Hem DAPA hem de deniz kuvvetleri, Naval L-SAM programı aracılığıyla, yalnızca mevcut değil, gelecekte de hizmete alınacak gemilerin muhtemel yüksek yoğunluklu çatışma ortamında kullanılacak daha uygun maliyetli hava savunma sisteminin olmasını amaçlıyor. 520 milyon ABD Doları değerindeki projenin 2030 yılında tamamlanması planlanıyor.

ABD’li Raytheon tarafından üretilen elektronik harbin etkilerini en aza indirmek için RF yönlendirme sisteminin yanı sıra aktif kızılötesi arayıcı ile donatılan SM-2 Block IIIB füzesi, hava soluyan hedeflerin yanı sıra atmosfere giriş yapmış olan balistik füzelere karşı terminal safhasında savunma yapabiliyor. 170 km menzile sahip olan füzenin kanat açıklığı 1.08m ve toplam uzunluğu 4.72m’dir. 34,3 cm çapındaki füze 708 kg ağırlığındadır.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up