LOADING

Type to search

Hava

Macar C-390’dan ilk uçuş

Share

Brezilyalı Embraer, Macaristan Hava Kuvvetleri’nin ilk C-390 Millennium uçağının dün Gavião Peixoto’daki tesislerden havalanarak yaklaşık 4 saat süren ilk uçuşunu başarıyla tamamladığını açıkladı.

Macar hükümeti Embraer ile Kasım 2020’de iki adet C-390’ın tedariki için bir sözleşme imzaladı. Macar Silahlı Kuvvetleri bünyesinde personel ve malzeme naklinin yanı sıra insani yardım görevlerinde de kullanılacak olan uçak Yoğun Bakım Ünitesi ile donatılacak. Böylelikle C-390 Yoğun Bakım Ünitesi’ne sahip olan dünyadaki ilk uçak olacak.

Macaristan, Brezilya ve Portekiz’den sonra C-390’ı seçen üçüncü ülkedir. Hollanda, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore de C-390’ı tercih eden ülkeler arasında yer alıyor.

C-390, Brezilya Hava Kuvvetleri’nde ve son olarak 2023’te Portekiz Hava Kuvvetleri’nde faaliyete geçtiğinden bu yana kapasitesini, güvenilirliğini ve performansını kanıtladı. Halihazırda faaliyette olan uçak filosu, yaklaşık %80 operasyonel ve %99’un üzerinde görev tamamlama oranlarıyla 11.500’den fazla uçuş saatini geride bırakarak sınıfında önemli bir performans gösterdi.

C-390 diğer orta ölçekli askeri nakliye uçaklarına kıyasla daha fazla faydalı yük (26 ton) ya da 80 asker/64 tam teçhizatlı paraşütçü komando taşıyabilmekte, daha hızlı (470 knot) ve daha uzağa uçabilmekte, kargo ve asker taşıma ve bırakma, tıbbi tahliye, arama ve kurtarma, yangınla mücadele ve insani yardım görevleri gibi çok çeşitli görevleri yerine getirebilmekte, dolgulu toprak, toprak ve çakıl gibi geçici veya asfaltsız pistlerde çalışabilmektedir. KC-390, ihtiyaca göre havadan havaya yakıt ikmal ekipmanı ile donatılıp yakıt ikmal uçağı olarak da görev yapabiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *