LOADING

Type to search

Deniz

Denizaltılarda ‘Milli Çelik’ dönemi

Share

Gölcük Tersanesi Komutanlığı Milli Denizaltı Dizayn Ofisi ile Millî Savunma Bakanlığına (MSB) bağlı Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.’nin (ASFAT) 2 yıl süren çalışmalarının ardından, denizaltılar için Avusturya’dan ithal edilen çelikler millileştirildi.

MSB tarafından 8 Şubat’ta düzenlenen haftalık basın bilgilendirme toplantısında konu ile ilgili açıklama yapan MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, “Bakanlığımıza bağlı ASFAT’ın koordinesinde yapılan çalışmalar ile OYAK bünyesinde faaliyet gösteren Erdemir ve Miilux OY şirketlerinin millî olarak ortaklaşa ürettiği denizaltı çelikleri Gölcük Tersanesi Komutanlığımıza teslim edilmiştir. Anlaşma kapsamında 92 ton levhanın da teslimatı gerçekleştirilmiştir. Böylece 2 yıl gibi bir süre içerisinde denizaltılar için önceki senelerde ithal edilen çelikler artık millileştirilmiş oldu. Dünyada bu çeliği üretebilen sayılı ülke var. Tedarik edilen Denizaltı Çeliklerinin ASFAT tarafından Türk Loyd’una sertifikalandırılarak test blokları inşasında kullanılması planlanmaktadır.” dedi.

Türkiye’nin zırh çeliği alanında dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı ve millileşmeyi amaçlayan OYAK 2019 yılında Finlandiya merkezli Miilux OY’un çoğunluk hissesini satın alarak şirketin Finlandiya ve Polonya’daki fabrikalarının yanı sıra altı ay gibi kısa sürede Manisa’da da bir üretim tesisi kurdu.

Türkiye’de üretilen zırhlı araçların zırh çeliği ihtiyacının tamamını karşılayabilen OYAK, geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen IDEF’23 Savunma Sanayii Fuarı’nda HY-1OO denizaltı çeliğinin bir örneğini ilk kez sergilemişti.

Denizaltı çeliği üretimi ile REİS Sınıfı Denizaltılardan sonra Türk Deniz Kuvvetleri tarihinde yeni bir dönemin başlangıcı olacak milli imkanlarla tasarlanıp inşa edilecek ilk denizaltı MİLDEN ile sığ sular için geliştirilen dizel-elektrik hücum denizaltısı STM500’ün inşasında yurtdışından kaynaklanabilecek sorunların önüne geçilecek ve bu denizaltıların ihracatı konusunda Türkiye’nin eli daha da özgürleşecek.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *