LOADING

Type to search

Hava

Suudi Arabistan’dan 3,2 milyar dolarlık M-SAM-II imzası

Share

Güney Kore Savunma Bakanlığının salı günü yaptığı açıklamaya göre, 3,2 milyar dolarlık anlaşma kapsamında LIG Nex1, Suudi Arabistan’a 10 Cheongung-II hava savunma sistemi bataryasının satışının yanı sıra lojistik ve eğitim desteği de verecek.

Sözleşmenin ayrıntıları, iki ülkenin savunma bakanlarının 4 Şubat’ta Riyad’da başlayan Dünya Savunma Fuarı çerçevesinde savunma sanayii ilişkilerini geliştirmek üzere yaptıkları görüşmelerin ardından açıklandı.

Öte yandan, Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) ve Suudi Savunma Bakanlığı arasında savunma sanayinde işbirliği ve ortak silah geliştirmenin önünü açacak bir mutabakat zaptı da imzalandı.

LIG Nex1’in Ocak 2022’de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 3.2 milyar dolar değerinde yaptığı anlaşmanın ardından Cheongung-II’nin ikinci ihracat başarısıdır.

Rus Almaz-Antey ve Fakel’in teknik desteğiyle, S-350E ve S-400 füze sistemlerinde kullanılan 9M96 füzesinin teknolojisine dayanarak geliştirilen ve daha sonra yerel imkanlarla özgünleştirilen KM-SAM olarak da adlandırılan Cheongung II’nin bataryası 6 adet 8 hücreli lançer, 1 adet pasif faz dizinli (PESA) X-band çok işlevli faz dizili 3D radardan ve bir atış komuta aracından oluşuyor. Radar, 100 km menzildeki hedefleri tespit ederek aynı anda 40 adede kadar hedefin takibini yapabiliyor. Sistem, 40 km menzile, 15 km irtifaya kadar füze ya da hava soluyan (uçak,helikopter vb.) hedefleri imha etme kabiliyetine sahiptir.

Güney Kore Devlet Başkanı yeni yıl konuşmasında yönetimin ülkeyi 2027 yılına kadar dünyanın dördüncü büyük silah ihracatçısı haline getirme hedefini yineledi. Yeol, hükümetin ülkenin savunma sektörünü ulusal stratejik bir endüstri olarak geliştireceğini ve ihraç ürünleri ile yurtdışı pazarını çeşitlendireceğini vurguladı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI’ye göre, ülkenin silah ihracatı 2018-2022 yılları arasında % 74 oranında artarken, Kore son dönemde dünyanın en büyük 10 silah tedarikçisinden biri haline geldi. Kore savunma sanayisinin 2022 yılında 17,3 milyar dolarlık rekor silah ihracatının ardından geçen yıl 14 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *