LOADING

Type to search

Kara

Otokar Arabistan sahnesine güçlü çıktı

Share

Otokar, Salon-1 B4 ve açık sergileme alanında CY-7 standında olmak üzere iki farklı stantta 9 platformunu ve sergiliyor. Otokar’ın sergileyeceği platformlar şöyle sıralanıyor:

▪️Leonardo HITFACT MkII 120 mm Taretli TULPAR Hafif Tank

▪️TULPAR-S  7,62 mm Silah Kuleli, Amfibi Paletli Zırhlı Personel Taşıyıcı

▪️ARMA 8×8 John Cockerill 105 mm Taretli Ateş Destek Aracı

▪️ARMA 8×8 Mızrak 30 mm Taretli Piyade Muharebe Aracı

▪️COBRA II 4×4 Mayına Karşı Korumalı, 25 mm RCWS’li Araç

▪️AKREP II 4×4 90 mm John Cockerill Taretli Keşif Aracı,

▪️COBRA II 4×4 12,7 mm RCWS’li Zırhlı Personel Taşıyıcı,

▪️COBRA II 4×4 Mızrak 12,7 mm Kapalı Silah Kuleli Zırhlı Personel Taşıyıcı

▪️URAL 4×4 12,7 mm Açık Silah Kuleli Zırhlı Devriye Aracı’nı sergiliyor. 

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç yaptığı açıklamada, “Bir NATO ve BM tedarikçisi olarak önemli projelere imza attık. Bugün 33.000’den fazla Otokar askeri aracı 5 kıtada, 40 ülkede görev yapıyor. Uzmanlığımız, yeteneklerimiz ve deneyimimiz sayesinde, kullanıcılarımızın mevcut ve gelecekteki gereksinimlerini karşılamak için en verimli kara sistemleri çözümlerini ve geniş hizmet kapsamını sunmaya kendimizi adadık. Dünya çapındaki müşteri portföyümüz içinde Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi en önemli pazarlarımızdan biri. OTOKAR‘ın çeşitli tiplerdeki zırhlı araçları, Körfez Ülkeleri askeri ve güvenlik güçleri tarafından çeyrek asırdır başarıyla kullanılıyor. Bu bağlamda WDS, saygıdeğer Suudi Arabistan Krallığı ve tüm bölgeyle bağlarımızı güçlendirmek için önemli bir fırsat sunuyor. OTOKAR, 2016 yılında kurduğumuz iştirakimiz ‘Otokar Kara Sistemleri’ aracılığıyla ve kullanıcılarına fiziksel olarak daha yakın olarak, Körfez İş Birliği Konseyi’ndeki varlığını güçlendirdi. Müşterilerimize zamanında ve verimli bir şekilde hizmet ve destek verebilmek için ‘yerel’ olmak son derece önemli. OTOKAR Kara Sistemleri, son sekiz yılda önemli projelere ve başarılı sonuçlara imza attı. Körfez’deki teknoloji transferi ve yerli üretim isteği, güçlü tasarım, geliştirme, teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerimizle birleşerek OTOKAR‘ı dünya savunma sanayisinde ön sıralara taşıdı. WDS sırasında bu konumu güçlendirmeyi ve yeni ortaklıklar kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

OTOKAR’ın WDS’de sergilediği araçlardan biri, Leonardo HITFACT Mk II 120 mm taretli TULPAR Hafif Tank. TULPAR, hareket kabiliyeti, yüksek ateş gücü ve beka kabiliyetine sahip. TULPAR, modern orduların mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak üzere 28.000 kg’dan 45.000 kg’a kadar değişen varyantlarda çok amaçlı paletli araç olarak tasarlandı. Varyantlar, ortak alt sistemlere sahip. En zorlu iklimlerde ve engebeli arazi koşullarında test edilen TULPAR, modüler zırhıyla yüksek balistik ve mayın koruması sağlıyor. TULPAR Hafif Tank, yüksek atış ve imha gücünün yanı sıra yüksek hareket kabiliyeti ile şehir içi, meskûn alanlar ve hafif köprülerden ormanlık alanlara ve ana muharebe tanklarının manevra yapamadığı yumuşak yüzeyler başta olmak üzere her türlü muharebe ortamında görev yapabiliyor.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *