LOADING

Type to search

Deniz

Yunan donanması için modernizasyon zamanı

Share

ThyssenKrupp Marins Systems ve Thales, Yunan Donanması’nın Hydra sınıfı dört MEKO 200 fırkateyninin yarı ömür modernizasyonu için bir konsorsiyum oluşturdu.

1990’ların ortasından bu yana Yunan Donanması’nda hizmet veren dört MEKO 200 Hydra sınıfı fırkateynin hizmet ömrünü uzatmak amacıyla Thyssenkrupp Marine Systems ve Thales 12 Aralık 2023’te imzalanan sözleşme kapsamında iş birliği yapacak.

Yunanistan’da yerel bir tersanede gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında Thyssenkrupp platformun yanı sıra tasarım dokümanlarını ve iletişim sistemlerini, Thales ise savaş yönetim sistemlerini  modern TACTICOS ile modernize edecek. ATLAS ELEKTRONIK, planlanan Yarı Ömür Yükseltmesinin bir parçası olarak yeni iletişim sistemleri sağlayacak. 

ThyssenKrupp Marine Systems CEO’su Oliver Burkhard, “Fırkateynlerin modernizasyonu için yapılan ortak sözleşme ile bir kez daha Yunan Donanması için güçlü bir ortak olduk. Bu bir yandan elimizdeki mevcut işleri daha da güçlendirirken, diğer yandan elektronik, su üstü ve su altı gemi inşasını tek bir çatı altında birleştiren bir denizcilik güç merkezi olarak rolümüzün ve gücümüzün altını çiziyor.” dedi.

Blohm and Voss tarafından Hamburg’da inşa edilen ilk gemi HN Hydra 1992’de, Scaramanga’daki Yunan Tersanelerinde inşa edilen HN Spetses, HN Psara ve HN Salamis ise 1998’de Yunan Donanmasına katılmış olup gemilerin yaşları 26 ile 32 arasında değişmektedir.

117 metre uzunluğunda ve 14.8 metre genişliğindeki 3,200 tonluk gemilerde 173 mürettebat görev yapıyor. Gemilerin silah sistemleri, 1 adet 127mm Mk-45 baş topu, 8 adet Harpoon gemisavar füzesi, 2 adet 20mm Phalanx yakın hava savunma sistemi ve 16’lı Mk-41 VLS lançerinde 64 adet ESSM füzesi yer alıyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *