LOADING

Type to search

Kara

Litvanya ‘Leopard 2’ye tamam dedi

Share

Bağımsızlıklarını yeniden kazandıkları 1991’den itibaren Rusya’dan, neredeyse kesintisiz bir şekilde tehdit algılamaya devam eden Baltık ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna işgali ve sonrasında yaşanan gelişmeler ile güvenlik tedbirlerini artırmalarına neden oldu. Bu ülkelerden biri de 3 milyona yakın nüfusu, 65.300 km yüzölçümü ile Litvanya’dır. NATO üyesi olan ülke Devlet Savunma Konseyi’nde alınan karar ile silahlı gücünü artırma yönünde karar aldı.  

Silahlı Kuvvetlerin ana yapısını düzenleyen kanunda yapılan değişiklik taslağı ile Litvanya Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yeni birlikler oluşturulmasına ya da mevcut birliklerin takviye edilmesiyle oluşturulacak olan Piyade Tümeni’nin kuruluşunu ana hatlarıyla belirliyor. Konsey ayrıca, yapılan değerlendirmelerin ardından zorunlu askerlik hizmetinin artırılmasına yeşil ışık yaktı.

Bu stratejik hamle, Rusya’nın oluşturduğu kalıcı güvenlik tehdidine bir yanıt olarak Litvanya’nın savunma altyapısının güçlendirilmesini amaçlıyor.

Bu yeniden yapılanmanın bir parçası olarak, yeni bir Topçu Alayı’nın kurulması, Hava Kuvvetleri Hava Savunma Taburu gibi mevcut birimlerin alay seviyesine yükseltilmesi ve Kral Mindaugas Hussar Taburu’nun aynı zamanda Tank Taburu’na dönüştürülmesi ve Donanmanın Liman ve Kıyı Savunma Hizmeti ile Siber Savunma Komutanlığının oluşturulması planlanıyor. Değişiklik taslağında genel personel sayısının 20 bin 840’tan 29 bin 380’e, zorunlu askerlik hizmetine tabi tutulanların sayısının da 4 bin 240’tan 7 bin 40’a çıkarılması öngörülüyor.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı ve ilgili kurumlar tarafından yapılan kapsamlı değerlendirme sonucunda Almanya’dan Leopard 2 tanklarının tedariki yönünde karar alındı.

Litvanya Silahlı Kuvvetlerinin yapısındaki bu değişiklikler ve askeri hizmet değişiklikleri, ulusal savunma için ek maliyetler gerektirecek olsa da, kalıcı Rus tehdidi karşısında zorunlu görülüyor. Bunun yanı sıra Litvanya dost müttefik ülkelerden yardım talep etmiş ve bu kapsamda Almanya ile imzalanan anlaşma kapsamında 2025’ten itibaren 2027’ye kadar ülkede yaklaşık 5 bin Alman askerinin konuşlanmasına karar verilmişti.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *