LOADING

Type to search

Deniz

Almanya’dan Ukrayna’ya ‘SEA KING’ helikopteri

Share

Almanya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 18’inci Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantısına katılan Savunma Bakanı Boris Pistorius, bu yıl da Almanya’nın Ukrayna’ya desteğini artıracağını ifade ettiği açıklamada, Alman Deniz Kuvvetleri hizmetindeki 21 SEA KING Mk41 helikopterinden altısının 2024 yılının ikinci çeyreğinden sonra Ukrayna’ya teslim edileceğini duyurdu.

Açıklamada, helikopterlerin yanı sıra yedek parça, uçuş ve teknik eğitim desteğinin de sağlanacağı aktarıldı.

Altı SEA KING Mk41 çok amaçlı nakliye helikopteri ikinci çeyrekten itibaren Ukrayna’ya teslim edilecek. 
(Fotoğraf: Bundeswehr)

İlk uçuşunu 11 Mart 1959 yılında gerçekleştiren helikopter nükleer su bombaları dahil çok geniş yelpazedeki silah sistemleri ile donatılabiliyor. 27 asker ile 2700 kg yük taşıyabilen SEA KING soğuk savaş yıllarında uçak gemisi görev kuvvetlerine yönelik gerçekleşmesi muhtemel bir füze saldırısına karşı gemileri korumak amacıyla sahte hedef atıcılar yüklü halde de kullanılmıştır.

Arama/kurtarma, mayın av ve nakliye görevlerinde kullanılan versiyonları da bulunan SEA KING’ler günümüzde yerlerini NH90 ve SH-60 SEA HAWK gibi modern donanma helikopterlerine bırakmaktadır. Alman donanmasında 1970’lerin ortalarından beri hizmette olan 1.500 km menzile sahip Sea King Helikopteri, ağırlıklı olarak deniz alanlarında arama ve kurtarma görevlerinin yanı sıra birliklerin taşınmasında da hizmet vermiştir.

Öte yandan Ukrayna’ya halihazırda 6.5 milyar dolar bağışta bulunan ve 2028 yılına kadar 5.4 milyar dolar bağışta bulunmayı taahhüt eden Almanya, son toplantıda 8.2 milyar dolar daha bağışta bulunacağını açıkladı.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *