LOADING

Type to search

Kara

K9 kullanıcıları Finlandiya’da buluştu

Share

NATO’ya yeni katılan Finlandiya’nın ev sahipliği yaptığı ve 2022’den bu yana üçüncüsü düzenlenen bu yılki toplantıya K9 kullanıcısı altı ülkeden (Güney Kore, Finlandiya, Norveç, Estonya, Polonya, Avustralya) yaklaşık 50 askeri delege katılırken ABD de gözlemci olarak toplantıya iştirak etti. Türkiye ile Hindistan ise ‘K9 Kullanıcı Kulübü’ forumuna katılmamayı tercih etti.

Üç günlük toplantıda ayrıca Finlandiya’dan Millog, Norveç’ten Kongsberg, Polonya’dan HSW, Hollanda’dan Van Haltern ve Kanada’dan Soucy gibi küresel savunma şirketlerinin delegeleri de endüstriyel ortaklıklar üzerine tartışmalarda bulunmak üzere yer alıyor.

K9 sistemi Estonya, Finlandiya, Hindistan, Norveç, Polonya, Güney Kore ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkede aktif olarak hizmet verirken, önümüzdeki yıllarda Avustralya ve Mısır da K9 sistemlerini yakın zamanda kullanıma alacak.

Güney Kore Savunma Edinim Programı İdaresi (DAPA), önümüzdeki on yıl içinde yeni nesil K9A2 ve K9A3 varyantlarının geliştirilmesine yönelik yol haritasını toplantıda paylaştı. K9A2’ye, gelişmiş otomasyon, gelecek nesil atış kontrol sistemi, ateş gücü, beka kabiliyeti ve dijitalleşme sunan tam otomatik bir taret entegre edilecek. K9A3 ise 58 kalibrelik bir namlunun entegrasyonu ile genişletilmiş menzilin yanı sıra, ateş gücü ve beka kabiliyetini en üst düzeye çıkarmak için insanlı ve insansız ekip çözümleri sunmak üzere daha fazla otomasyon ve yapay zeka içerecek.

Hanwha Aerospace, bölgedeki K9 müşterisi ülkelere daha etkin ve sistematik entegre lojistik destek sağlamak amacıyla Avrupa’da bir K9 yedek parça merkezi kurma planını açıkladı. Hanwha Aerospace’in MRO İş Grubu Başkanı Başkan Yardımcısı Cho Sang-hwan şunları söyledi: “Hanwha Aerospace, K9 sisteminin istikrarlı bir şekilde işletilmesini ve bakımını sağlamak için K9 kullanıcı ülkelere uygun çözümler sunmaya öncelik vermektedir. Bu bağlamda, müşterilerimize en etkili lojistik desteği sunmaya kararlıyız.” dedi.

K9 Kullanıcı Kulübü, ilk kez  Kore ev sahipliğinde Nisan 2022’de gerçekleştirildi. ikinci etkinlik 2023’te Norveç’te, üçüncüsü ise bu yıl Finlandiya’da düzenlendi.

“Thunder” lakaplı K9 dünyanın en popüler KMT’sidir ve şu anda hizmette olan yaklaşık 1.800 adet ile topçu KMT platformlarının küresel pazar payının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturmaktadır. Uluslararası arenada kendine önemli ve sağlam bir yer bulan hali hazırda yedi ülkede yaklaşık 1800 adet hizmet veren K9 Thunder, küresel pazar payının yüzde 50’sinden fazlasını elinde tutuyor.

Standart mühimmat kullanıldığında 30 km’ye kadar atış menziline sahip kundağı motorlu obüs, roket destekli mühimmat ile menzilini 40 km üzerine çıkarabilmektedir. Sistem, her 15 saniyede üç mermi ya da dakikada altı ila sekiz mermi maksimum atış hızına sahiptir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *