LOADING

Type to search

Kara

Norveç mühimmat üretimini artıracak

Share

Norveç Savunma Bakanlığı 17 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, yerel savunma sanayii firmalarına 190 milyon dolar değerinde ek ödenek sağlayarak topçu mühimmatı üretim kapasitesini arttıracağını duyurdu.

Bu yatırım, Norveç hükümetinin 13 Aralık 2023’te ilan edilen AB Mühimmat Üretimini Destekleme Yasası (ASAP) kapsamındaki eş finansman projeleri yoluyla üretime yaptığı 90.5 milyon dolarlık katkıya eklenmektedir. Norveç’in 90.5 milyon dolarlık ilk desteği, 500 milyon Avroluk (544.5 milyon $) ASAP programının tahmini maliyetinin %16.6’sını oluşturuyor.

NATO ve Avrupalı müttefikler Rusya’ya karşı Ukrayna’nın savunmasını güçlendirmeye çalışırken topçu mühimmatı rezervlerindeki eksiklikler nedeniyle mühimmat üretimine yatırım yapılmasını teşvik ediyor.

Buna rağmen ABD ve Avrupalı savunma sanayii firmaları mühimmat üretimi noktasında yaşadıkları bürokratik, hammadde ve teknik ekipman eksikliği gibi sıkıntılar ile karşı karşıya kaldı. AB’nin 2024 başına kadar Ukrayna’ya 1 milyon top mermisi gönderme taahhüdüne rağmen sadece 300 bin mermi hedefine ulaşmış durumda olması, Ukrayna ordusunun olası mühimmat sıkıntısına ilişkin endişeleri artırıyor.

Norveç Savunma Bakanı Bjørn Arild Gram yaptığı açıklamada, “Savunma sanayinde kapasitenin arttırılması hem Ukrayna hem de kendi güvenliğimiz için önemlidir. Norveç’in, müttefiklerimizin ve Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere Nammo’nun üretim kapasitesinde önemli bir artışa katkıda bulunuyoruz” dedi.

Baltık ülkesi savunma harcamalarının %30’unu mühimmat üretimine ayırdı. Norveç 2023 yılında, mühimmat üreticisi Nammo ile Ukrayna’ya hibe edilmek üzere NM28/M107 155mm yüksek patlayıcı mühimmatın yanı sıra Hafif Tanksavar Silahı olarak adlandırılan M72 mühimmatlarının üretim ve teslimatı için toplam 410 milyon dolar değerinde sözleşmeler imzaladı.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *