LOADING

Type to search

Deniz

Birleşik Krallık destroyerlerine Aster 30 Blok I koruması

Share

Birleşik Krallık Deniz Kuvvetleri ile kompleks silah sistemleri alanında dünyanın önde gelen firmalarından biri olan MBDA arasında Tip 45 destroyerlerinin balistik füze önleme kabiliyetlerini geliştirmek için toplamda 400 milyon sterlin değerinde 3 ayrı sözleşme imzalandı.

İmzalanan iki sözleşme Tip 45 sınıfı destroyerlerin Uçak Gemisi Görev Gruplarını gemisavar balistik füzelere karşı daha etkin bir şekilde savunabilmesi için destroyerler ve Sea Viper hava savunma füzeleri üzerinde yapılacak bir dizi modernizasyonu kapsarken, imzalanan üçüncü sözleşme ise MBDA’nın Sea Viper hava savunma füzeleri için 5 yıl boyunca lojistik destek hizmeti vermesini kapsıyor.

Kraliyet Donanmasına ait Type 45 destroyeri HMS Dragon, 27 Mayıs 2021 tarihinde Atlantik’te Hebride Adaları açıklarında başarılı bir Sea Viper füze atışı gerçekleştirdi.

Sözleşmenin ilk aşamasında Kraliyet Donanması’nın mevcut Aster 30 füzeleri, gemisavar balistik füze tehditlerine karşı savunma sağlayacak olan Aster 30 Blok 1 seviyesine yükseltilecek ve gemilerin Sampson Çok Fonksiyonlu Radarı, Komuta ve Kontrol sistemi ve Savaş Yönetim Sisteminde değişiklikler yapılacak. Modernizasyon ile birlikte gemilerin 70 mil uzaklıktaki çeşitli hava tehditlerine karşı etkinliği artmış olacak. 

Sea Viper modernizasyonunun bir sonraki aşamasında ise Fransa ve İtalya ile birlikte geliştirilmekte olan yeni Aster 30 Blok 1NT füzesinin gemilere entegre edilmesi planlanmaktadır. MBDA tarafından üretilen Aster 30 Blok I Füzesi, savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedeflerin yanı sıra taktik balistik füzelere karşı 120 km menzillerde angajman yeteneğine sahiptir.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *