LOADING

Type to search

Deniz

Pakistan MİLGEM’lerine ASELSAN teslimatları

Share

Yüksek mühendislik ürünü olan ASELSAN sistemleri Pakistan MİLGEM gemilerinde dost ülkemizin savunmasına önemli katkıda bulunacak. Proje kapsamında her gemi için seyir destek sistemleri, silah sistemleri, radar sistemleri, elektronik harp sistemleri, kendini koruma sistemleri ve haberleşme sistemleri grupları altında 21 farklı, toplamda 84 sistem teslimatı gerçekleştirildi. İki adedi İstanbul Tersanesi Komutanlığında diğer ikisi ise Pakistan Karaçi Tersanesinde üretilen gemilerin donatım çalışmaları devam ediyor.

ASELSAN savaş sistemleri ile donatılmış 1. Gemi PNS Babur’un geçici teslim töreni İstanbul Tersanesi Komutanlığında gerçekleştirilerek deniz kabul testlerinde son aşamaya gelindi.

ASFAT ana yükleniciliğinde devletten devlete anlaşma modeli ile 6 Eylül 2018’de imzalanan sözleşme kapsamında Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye ve Pakistan’da eş zamanlı olarak inşa edilen PN MILGEM gemileri; uzun menzilli etkin sensör ve silah sistemleri ile donatılmış, düşük radar kesit alanı ve düşük akustik izi sayesinde izlenmesi zor, yüksek güvenilirliğe ve caydırıcılığa sahip yeni nesil korvetlerdir.

Denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, su üstü savunma harbi ve kimyasal ve biyolojik savunma yeteneğine sahip olan gemiler 108,2 metre uzunluğunda, 14,8 metre genişliğinde ve 4.1 metre su çekimine sahiptir. 3000 tonluk gemiler, tam yükle 28 knot azami hız sağlayan 2 x dizel makine ve 1 x gaz türbini tahrik sistemi ile güçlendirilmiştir.

Gemilerin silah sistemleri arasında 1 adet Leonardo 76 mm Super Rapido Baş Topu, MBDA ALBATROS NG Hava Savunma Sistemi, 2 adet 3’lü lançerli Torpido Fırlatma Sistemi, 2×3 adet P-282 Hipersonik Satıhtan Satha Güdümlü Füze Sistemi, 1 adet GÖKDENİZ Yakın Hava Savunma Sistemi ve 2 adet STOP 25 mm UKSS yer alıyor.

Fotoğraf: Cem DOĞUT

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up