LOADING

Type to search

Kara

ABD Kosova’ya Javelin satışını onayladı

Share

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından 11 Ocak 2024 tarihinde yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanlığı, Kosova’ya tahmini 75 milyon dolar maliyetle 246 adet Javelin FGM-148F füzesinin olası satışını onayladı ve önerilen satışın Avrupalı  müttefikimizin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma kapasitesini geliştireceğini belirtti.

Açıklamada, “Bu satış, Avrupa’da siyasi ve ekonomik istikrar için önemli bir güç olan Avrupalı bir ortağın güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenliğini destekleyecek. Kosova’nın ulusal savunma gereksinimlerini karşılamak üzere egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmak için uzun vadeli savunma kapasitesini geliştirecektir. Kosova bu teçhizatı silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorluk çekmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina,mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor. 2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at/unut tipindeki füze hedefine doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor. ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

FGM-148F, Javelin’in gelişmiş bir versiyonudur. Bu varyant öncekilerin temel özelliklerini korurken önemli teknolojik geliştirmeler içeriyor. Bu varyant öncekilerin temel özelliklerini korurken önemli teknolojik geliştirmeler de içeriyor. F varyantındaki geliştirmeler arasında gelişmiş güdüm ve kontrol sistemleri, elektronik karşı önlemlere karşı daha fazla direnç ve potansiyel olarak daha fazla nüfuz etme kabiliyeti bulunmaktadır. Bu iyileştirmeler FGM-148F’yi modern zırhlı tehditlere karşı zorlu bir unsur haline getirirken aynı zamanda çeşitli muharebe senaryolarında çeşitlilik sunmaktadır. ABD ordusu ve 20’nin üzerinde ülkede hizmet veren Javelin’in, 2050 yılına kadar ABD ordusunda hizmet vermeye devam etmesi planlanıyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *