LOADING

Type to search

Kara

Polonya’ya Abrams ve Oshkosh M-ATV teslimatı

Share

Polonya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda geçtiğimiz yıl Ocak ayında ABD’den satın alınan 29 adetten oluşan M1A1 Abrams tanklarının üçüncü partisi ile geçen yıl 31 Temmuz’da EDA (Excess Defense Articles) programı kapsamında tedarik edilen 79 adet Oshkosh M-ATV aracı 6 Ocak’ta, Polonya’ya ulaştı.

Polonya Silahlı Kuvvetleri Haziran 2023’te ilk parti 14 adet M1A1 tankı ile 3 adet M88A2 Hercules teknik destek aracını teslim almıştı. Kasım 2023’te ise ikinci parti 26 M1A1 Abrams tankı ve 9 M88A2 Hercules teknik destek aracını teslim aldı.

Geçtiğimiz yıl 31 Temmuz’da Polonya Ordusu için M-ATV araçlarının tedarikine ilişkin bir sözleşme imzalanmıştı. Polonya’ya teslim edilen araçlar ordunun gereksinimlerine göre bakıma tabi tutulacak ve askeri ekipmanlarla donatılacak.

ABD ile Polonya arasında 4 Ocak 2023 tarihinde Varşova’da M1A1 Abrams ana muharebe tanklarının tedarikine yönelik bir sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında Polonya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanacak 116 adet M1A1 Abrams tankının yanı sıra 12 adet M88A2 Hercules lojistik destek aracı, 8 adet M1074 Müşterek Taarruz Köprüsü ve altı adet M577 komuta aracı tedarik edilecek.

Toplam değeri yaklaşık net 1.4 milyar ABD Doları olan sözleşmenin yaklaşık 200 milyon ABD Doları tutarındaki kısmı Polonya’ya sağlanan yardım fonlarının bir parçası olarak ABD tarafından finanse edilirken, tank ve diğer askeri teçhizatın teslimatı 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

EDA programı kapsamında 2015 yılında hizmete alınan 45 Oshkosh M-ATV aracı ise hali hazırda Özel kuvvetler personeli tarafından kullanılmaktadır.

ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak gibi bölgelerde sıklıkla kullanılan Oshkosh M-ATV aracı TAK-4® bağımsız süspansiyon sistemi ile her tür arazi koşulunda hareket edebilen yüksek koruma seviyesine sahiptir. Muharebe ağırlığı 14.7 ton olan aracın silahları arasında 7.62 mm makineli tüfek, 12.7 mm kalibreli makineli tüfek veya döner kule üzerine monte edilmiş 40 mm otomatik bomba atar yer alıyor.

M-ATV platformu, barışı koruma, iç güvenlik, sınır güvenliği, özel harekatlar, kontrgerilla harekatı ve konvansiyonel askeri harekatlar için çok çeşitli koruma, performans, yük taşıma ve taşınabilirlik gerekliliklerini yerine getirmektedir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *