LOADING

Type to search

Hava

Birleşik Krallık’tan Ukrayna’ya ‘ASRAAM’ takviyesi

Share

Rus ordusunun ağır saldırıları Ukrayna şehirlerini hasar vermeye devam ederken, Birleşik Krallık, Kiev’e halihazırda hibe edilen kara, deniz ve hava sistemlerine ek olarak 2024 yılında da silah yardımı sağlamayı taahhüt etti.

Bu kapsamda Birleşik Krallık 29 Aralık 2023 tarihinde, Ukrayna’ya yeni bir hava savunma sistemi paketinin teslimatına başlandığını duyurdu. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Ukrayna ordusu özelinde geliştirilen Supacat 6×6 hafif kamyona monte edilen hava savunma sistemlerine ek 200 adet gelişmiş kısa menzilli havadan havaya (ASRAAM) füzesi teslim edecek.

Savunma Bakanlığı-MBDA ortak ekibi 2022 yılının ortalarında, ASRAAM’ı ilk kez karadan-havaya ateşlenecek şekilde geliştirdi. Sistem, Ukrayna’ya teslim edilmeden önce Ukraynalı personele Birleşik Krallık topraklarında eğitim verildi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya teslim edilen ASRAAM sistemlerinin “bazı Rus hava hedeflerine karşı” %90 gibi yüksek bir isabet oranına sahip olduğunu iddia ediyor.

MBDA tarafından  üretilen ASRAAM, Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin Typhoon ve F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere Batı menşeli uçaklara uyumlu olarak kısa menzilli hedefler için tasarlandı.  88 kg ağırlığında, 2.9 m uzunluğunda olan ASRAAM Mach 3+ hıza çıkabiliyor. 25 km+ menzilli olan füze çevikliği, hızı ve gelişmiş hedefleme yetenekleriyle ön plana çıkıyor.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *