LOADING

Type to search

Gündem

Almanya’dan rekor silah satışı

Share

Ekonomi Bakanlığı’nın açıklamasına göre, geçen yıl askeri teçhizat satışının en fazla yapıldığı ülke, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna oldu. Berlin, Kiev’e 4,44 milyar avroluk silah ve teçhizat satışına onay verdi. Bu değer 2022 yılında 2,25 milyar Euro idi.

Alman hükümetinin Ukrayna’ya ihracat onayları arasında Leopard 2 tankları, Patriot hava savunma sistemleri, Gepard tipi uçaksavar sistemleri, PzH 2000 obüsleri, Stinger hava savunma sistemi, el bombaları, kasklar ve lojistik araçlar bulunuyor.

Öte yandan hükümet geçen yıl, Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkeleri olmak üzere 10,84 milyar Euroluk silah ve askeri malzeme satışına onay verdi.

AB, NATO ve NATO muadili ülkelere yapılan satışlar için verilen onayların değeri yaklaşık 6.07 milyar Euro’dur. Bunun yaklaşık 3 milyar Euro’luk kısmı platform, 3.07 milyar Euro’luk kısmı ise askeri teçhizat, lojistik ve mühimmattır.

Japonya , İsviçre , Avustralya ve Yeni Zelanda’nın yanı sıra Kore Cumhuriyeti ve Singapur’a 1.36 milyar Euro değerinde askeri satışa onay verildi. Ukrayna’nın ardından en fazla onay 1.2 milyar Euro ile Norveç, ardından yaklaşık 1.03 milyar Euro ile de Macaristan’a verildi.

Öte yandan Almanya’nın İsrail’e silah ve askeri malzeme satışı ise geçen yıl 10 kat artarak 326 milyon avroya yükseldi. İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından ilk birkaç haftada federal hükümet, İsrail’den gelen 185 başvuruyu onayladı. Ayrıca Almanya, ABD Dışişleri Bakanlığının, 2022 yılında uyguladığı 35 yıllık silah ambargosunu kaldırmasının ardından silahlanma faaliyetleri yürüten Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) 270 milyon Euro değerinde askeri satışa onay verdi.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *