LOADING

Type to search

Hava

Avrupa ülkelerine “Stinger” onayı

Share

NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) Almanya, İtalya ve Hollanda adına 940 adet FIM-92K Stinger Blok I Füzesi satın almayı talep etmişti. Tahmini toplam maliyet 780 milyon dolar olan muhtemel satış ayrıca Batarya Soğutma Üniteleri, metal konteynırlar ile teknik destek, eğitim ve lojistik hizmetleri de kapsıyor.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Satış, NATO müttefiki olan Almanya, İtalya ve Hollanda’nın hava savunma yeteneklerini geliştirecek ve güvenliğini artırarak Amerika Birleşik Devletleri’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” ifadelerine yer verildi.

ABD’li Raytheon şirketi tarafından geliştirilen ve hali hazırda NATO üyesi ülkelerden tarafından en çok tercih edilen Stinger MANPADS silah sisteminin gelişmiş bir versiyonu olan FIM-92K Stinger Blok I, Pasif bir kızılötesi arayıcı başlık ve gelişmiş bir tahrik sistemi ile donatılmıştır. FIM-92K, kullanıcısına bir önceki modellere kıyasla gelişmiş hedef tespit, takip ve angajman kabiliyetleri sunuyor. Artırılmış menzil ve hızın yanı sıra daha sofistike bir güdüm sistemi de dahil olmak üzere çeşitli iyileştirmelere tabii tutulan Stinger Blok I, bu sayede uçak, helikopter ve insansız hava araçları (İHA) gibi hedeflere karşı etkinliği artırılmıştır.

Füze 1.52 m uzunluğunda ve 70 mm çapında olup 100 mm kanatçıklara sahiptir. Füzenin kendisi 10.1 kg ağırlığındayken, füze fırlatma tüpü ve entegre nişangahı, tutma aparatı ve Dost veya Düşman Tanımlama (IFF) anteni ile donatılmış olarak yaklaşık 15.2 kg ağırlığındadır. 3 kg ağırlığında harp başlığına sahip olan At-Unut tipindeki füze 2.6 Mach sürate erişebiliyor. Füze, fırlatmadan sonra 17’nci saniye sonunda hedefini vurmaz ise harp başlığını infilak ettirerek kendini imha edebiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *