LOADING

Type to search

Kara

Macaristanlı ilk Lynx hazır

Share

Rheinmetall, Macaristan’ın Zalaegerszeg’deki zırhlı muharebe aracı üretim, geliştirme ve test tesisinin açılışının ardından, ülke içinde üretilen ilk Lynx zırhlı muharebe aracını montaj hattından çıkardı. Araç, test faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 2024 yılının ortalarında Macaristan Silahlı Kuvvetlerine teslim edilecek.

Rheinmetall Yönetim Kurulu Başkanı Armin Papperger, “Rheinmetall, müşterilerimizden gelen artan talebi karşılamak ve Avrupa güvenliğini desteklemek için Avrupa’daki üretim kapasitesini istikrarlı bir şekilde arttırıyor. Bu yılın Ağustos ayında açılan Macaristan’daki yeni tesisimiz, dünyanın en gelişmiş zırhlı araç üretim ve test tesisidir ” dedi.

Macaristan Savunma Bakanlığı, Eylül 2020’de Rheinmetall ile yedi farklı modelde 209 Lynx KF41zırhlı muharebe aracı ve ilgili ürün ve hizmetleri tedarik etmek üzere 2 milyar Euro’nun üzerinde bir sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında ilk etapta 46 Lynx IFV Almanya’da, geri kalan araçlar ise 2023’ün sonundan itibaren Macaristan’da, Rheinmetall (%51) ve Macar devletinin (%49) ortak olduğu bir ortak girişim şirketi olan Rheinmetall Hungary Zrt. tarafından üretilecek. Almanya’da üretimi tamamlanan ilk araç Ekim 2022’de Macar ordusuna teslim edilmişti.

Ağustos 2023’te açılan Rheinmetall’in Zalaegerszeg’deki tesisinde, Macar Silahlı Kuvvetleri için tekerlekli ve paletli zırhlı muharebe araçları üretilecek. Bunlar arasında Lynx KF41 ailesinin yanı sıra Panther KF51 ana muharebe tankının Evo versiyonu da yer alıyor.

Alman şirket, yedi farklı modelde Skyranger 30 kulesine sahip Lynx mobil hava savunma aracı da dahil 209 Lynx KF41 IFV’nin yanı sıra Buffalo 3 zırhlı kurtarma araçları, 18 muharebe destek aracı ve 38 askeri kamyonun üretimini gerçekleştirecek. 44 ton ağırlığındaki Lynx Zırhlı Muharebe Aracı, üç mürettebat ve sekiz piyade taşıma kapasitesine sahiptir. Araç, 30 mm Lance kulesi ve SPIKE LR tanksavar füzesinin yanı sıra, Rheinmetall tarafından geliştirilen entegre aktif koruma sistemi StrikeShield ile donatılmıştır.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *