LOADING

Type to search

Deniz

İspanya’dan C295 deniz karakol uçağı siparişi

Share

C295 uçakları, İspanya Hava ve Uzay Kuvvetleri ile Deniz Kuvvetleri’nin ulusal denizaltı savunma harbi kabiliyetini güçlendirmesinin yanı sıra gözetleme, keşif ve arama-kurtarma birimlerinin etkinliğini artıracak. Maliyeti 1,695 milyar Euro olan sözleşme ayrıca eğitim sistemlerini (Tam Uçuş Simülatörü ve Görev Sistemi Simülatörü) ve başlangıç lojistik destek paketini de içeriyor.

C295, İspanya ordusunun uzun süredir kullandığı 2022 yılı sonunda emekliye ayrılan P-3 Orion filosunun yerini alacak. Denizaltı savunma harbi ve suüstü harp, istihbarat, gözetleme ve keşif görevlerini yerine getirebilecek donanıma sahip olacak.

İspanya Silahlı Kuvvetlerinin gökyüzündeki komuta-kontrol merkezi haline gelecek olan Deniz Karakol Uçakları (MPA) gelişmiş muhabere sistemleriyle donatılacak ve diğer platformlarla işbirliği halinde görev yapabilecek. Hali hazırda İspanyol Hava ve Uzay Kuvvetleri bünyesinde nakliye konfigürasyonunda 13 C295 uçağı görev yapmaktadır.

Sınıfının en uzun havada kalış süresine sahip olan C295 Deniz Karakol ve Keşif Uçakları, 11 saatten fazla uçuş gerçekleştirebiliyor. Deniz Karakol Uçağı (MPA) olarak operasyonel görevlerde kendini kanıtlayan ve Denizaltı Savunma Harbi/Yüzey Savunma Harbi (ASW/ASuW) görevlerinde kullanılan C295’in işletme ve bakım maliyetleri düşüktür. Portekiz, Şili, Brezilya, Kanada ve İrlanda Silahlı Kuvvetleri  Denizaltı Savunma Harbi, deniz devriyesi ve keşif rolünde C295 uçağını tercih etmiştir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *