LOADING

Type to search

Deniz

AKYA için test zamanı

Share

Milli Savunma Bakanlığı haftalık basın bilgilendirme toplantısı kapsamında Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk tarafından paylaşılan bilgide, “26 Aralık’ta Antalya Körfezi’nde TCG PREVEZE denizaltımız tarafından ilk millî torpidomuz AKYA ile torpido atışının icra edilmesi planlanmaktadır.”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ana yüklenicisi Roketsan olan AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi Türk savunma ve havacılık sektöründen pek çok alt yüklenici de çeşitli görevler üstleniyor.

AKYA Torpidosunun harp başlığı ve aktif/pasif sonarı yer almadan ilk atış denemesi Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait yüzer bir platform üzerine yerleştirilen 533mm torpido kovanından 11 Temmuz 2013’te Marmara Denizi’nde başarıyla gerçekleştirilmişti.

İlk güdümlü atış testi ise TCG Gür Denizaltısı ile AKYA Talim Torpidosu kullanılarak 20 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilmişti. TÜBİTAK BİLGEM Ana Yükleniciliğinde gerçekleştirilen MÜREN-PREVEZE Savaş Yönetim Sistemi (SYS) Modernizasyon Projesi kapsamında modernize edilen TCG Preveze Denizaltısından Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre edilen TÜBİTAK BİLGEM ürünü Atış Kontrol Sistemi üzerinden ilk güdümlü test atışı ise 2022 Mart ayında Marmara Denizi’nde yapılmıştı.

Azami 45+ knot sürate ve 50+km menzile ulaşabilen AKYA yeniden taarruz özelliği sayesinde hedefi ilk denemede ıskalaması durumunda hedefe dönüş yaparak yeniden taarruz yapabiliyor. AKYA yüksek hız, uzun menzil, aktif/pasif sonar başlığı, dahili ve fiberoptik kablo üzerinden harici güdüm özelliğine sahiptir. Ayrıca su üstü hedeflerine karşı dümen suyu güdümü de kullanılmaktadır.

AKYA, aynı zamanda sadece sonar arayıcı başlığı ile değil, dümen suyuna da (wake-homing) yani gemilerdeki pervanelerin çıkarmış olduğu seslere ve harekete de duyarlı alıcıları ile gelişmiş versiyonlarından çok daha üstün özelliklere sahiptir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *