LOADING

Type to search

Deniz

Mısır’a MEKO A200 teslimatı

Share

Thyssenkrupp Marine Systems, 15 Aralık’ta Bremerhaven’de düzenlenen bir törenle “AL-QADEER” fırkateynini Mısır Donanması’na teslim etti. “AL-QADEER” dört adet MEKO A-200 EN fırkateyninden oluşan serinin üçüncüsüdür. Törene Mısır ve Alman Deniz Kuvvetlerinden üst düzey temsilciler katıldı.

Thyssenkrupp Marine Systems CEO’su Oliver Burkhard: “İkinci fırkateyn ‘AL-QAHHAR’ın tesliminden sadece altı ay sonra, bugün Mısır Donanması’na son teknoloji ürünü bir gemi daha başarıyla teslim edildi. Bu teslimatla birlikte gemilerin Almanya’daki inşası rekor bir sürede tamamlanmış oldu. Dördüncü fırkateyn de İskenderiye Tersanesi’nde Thyssenkrupp Marine Systems ile yakın işbirliği içinde tamamlanacak.” dedi.

“AL-QADEER”in inşası 2020 sonbaharında ilk çelik kesimi ile başladı, ardından Mart 2021’de bloklar yerleştirilmeye başlandı ve Nisan 2022’de denize indirildi. Mısır Donanması sadece 14 ay içerisinde AL-AZIZ, AL-QAHHAR ve AL-QADEER isimli üç MEKO A-200 Fırkateynini teslim aldı.

Dört adet savaş gemisinin inşasını kapsayan sözleşme Eylül 2018’de imzalanan sınıfın ilk gemisi Al Aziz, 14 Ekim 2022’de teslim edildi ve Kasım 2022’de Mısır’da devreye alındı. Sınıfın ikinci fırkateyni Al Qahhar, Mayıs 2023’te devreye alındı. Projenin üçüncü fırkateyni Al Qadeer, Nisan 2022’de denize indirilmişti. İskenderiye Tersanesi’nde inşası devam eden ve Ekim 2025’te teslimedilmesi beklenen dördüncü fırkateyn AL-JABBAR da  denize indirildi.

Alman gemi inşa şirketi ThyssenKrupp Marine Systems tarafından tasarlanan MEKO A200 fırkateynler modüler yapısıyla ihtiyaca göre tasarım esneklikleriyle biliniyor. Denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, su üstü savunma harbi ve kimyasal ve biyolojik savunma yeteneğine sahip olan gemiler 121 metre uzunluğunda, 16.3 metre genişliğinde ve 4.4 metre su çekimine sahiptir. 3700 tonluk fırkateynler, bir GE LM2500 gaz türbini ve gemiye tam yükle 28 knot azami hız sağlayan iki MTU 16V 1163 TB93 dizel motor içeren bir CODAG (kombine gaz türbini ve dizel) tahrik sistemi ile güçlendirilmiştir.

16 deniz mili hız ile menzili 7.200 nm olan gemide 120+50 personel görev yapabiliyor. Ayrıca gemiye ihtiyaca göre 1 x 10 ton veya 2 x 5 ton helikopter; 2 adet İHA konuşlandırılabiliyor. Geminin diğer öne çıkan özellikleri arasında azaltılmış radar, kızılötesi, akustik ve manyetik izi yer almaktadır. Geminin sensörleri ise  Thales NS110 Hava ve Yüzey gözetleme radarı, Thales STIR atış kontrol radarı ve Atlas Elektronik gövdeye monteli sonar ve düşük frekanslı çekili dizin sonarından oluşuyor.

Gemiler, VULCANO mühimmatı  atış kabiliyetine sahip Leonardo 127/64 LW 127 mm ana silah, 16x MM-40 Exocet Blok 3 gemisavar füzesi, MBDA VL MICA NG karadan havaya füzeler için 32x VLS ile ağır bir şekilde silahlandırılıyor. MEKO A200 fırkateynleri ayrıca su altı savunma harbi (ASW) hedefleri için 2×2 MU90 Eurotorp torpidoları ile donatılmıştır.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *