LOADING

Type to search

Kara

Macaristan KF51 Panther için imzayı attı

Share

Macaristan, yeni nesil tankın geliştirilmesinde işbirliği yapmak üzere 15 Aralık 2023’te Rheinmetall ile yaklaşık 288 milyon Euro değerinde sözleşme imzaladı.

Anlaşma, projenin tam ölçekli üretime doğru ilerlemesindeki önemli bir adım olarak kaydedildi. Rheinmetall, Rheinmetall Hungary adıyla bilinen ortak girişimde %49 hisseye sahip olan Macaristan devletine ait holding şirketi N7 ile iş birliği yapıyor. Macaristan ve Rheinmetall, KF51 Panther’in ortak geliştirilmesi ve tam ölçekli üretime hazırlanması konusunda yakın işbirliği içinde olacak. KF51 Panther konsepti ilk olarak Eurosatory 2022 fuarında tanıtılmıştı.

KF51 Panther EVO varyantı, Rheinmetall’in kanıtlanmış L55A1 120mm yivsiz topuna sahip olacak ve Macaristan’ın mevcut Leopard 2 tank filosuyla lojistik uyumluluk sağlayacak. Buna ek olarak, KF51 Panther EVO bir otomatik doldurucu ile donatılacak. Bu kapsamda tankın kulesi, Rheinmetall’ın yeni 130mm topunun sonradan entegre edilmesine de izin veriyor.

KF51 Panther’in dikkat çekici bir özelliği de yüksek düzeyde dijitalleşme ve ağ bağlantısına sahip olmasıdır. Tüm silah sistemleri, tamamen dijital NGVA mimarisi aracılığıyla komutanın ve nişancının optiklerine ve ateş kontrol bilgisayarına bağlanıyor. KF51, aktif, reaktif ve pasif olmak üzere bir dizi farklı koruma teknolojisine sahip.  Kinetik Enerjili mühimmatlara karşı da kullanılabilen StrikeShield Hard-Kill Aktif Koruma Sistemi ile donatılmıştır. Öte yandan KF51’de Top Attack Protection System (TAPS / Yukarıdan Saldırıya Karşı Korunma Sistemi) bulunuyor.

Şasisi Bergepanzer 3 Buffel zırhlı kurtarma aracına dayanan ve Leopard 2 ana muharebe tankının mobilite konsepti üzerine inşa edilen KF51’in, 59 tonluk ağırlığı ve 500 km’nin üzerindeki menzili ile mevcut tanklara kıyasla daha yüksek bir hareketlilik kabiliyeti sunduğuna dikkat çekiliyor. Komutan ve nişancı kulede, sürücü ise gövdede olmak üzere standart olarak 3 mürettebatla görev yapacak şekilde tasarlanan tankta, gövde içerisinde 4. bir personel için de ilave operatör konsolu bulunuyor. Konsol, bölük komutanı, tabur komutanı ya da faydalı yük operatörleri tarafından kullanılabiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *