LOADING

Type to search

Kara

İtalya’nın HIMARS isteğine onay

Share

ABD Dışişleri Bakanlığı, M142 Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Roketi Sistemi (HIMARS) ve ilgili ekipmanların İtalya Hükümetine tahmini 400 milyon ABD Doları tutarında olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylama kararı aldı. ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) olası Yabancı Askeri Satışa (FMS) 15 Aralık’ta onay verildiğini açıkladı.

İtalya 21 adet M142 HIMARS fırlatıcı ve bir adet M31A2 Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemi Üniter (GMLRS-U) Duyarsız Mühimmat Tahrik Sistemli Yüksek Patlayıcı (HE) Pod, haberleşme sistemleri satın almayı talep etti. Buna ek olarak satın alma paketi, teknik yardım, diğer ilgili ekipman ve hizmetler, lojistik ve program destek unsurlarını da içeriyor.

Ukrayna birlikleri tarafından Rusya’ya karşı yoğun bir şeklide kullanılan ve etkinliği ile dikkatleri üzerine çeken HIMARS, Polonya, Romanya, Avustralya, Fas, Litvanya, Singapur, BAE, Kanada, Ürdün ve Tayvan  tarafından tercih edildi. Lockheed Martin tarafından üretilen MLRS fırlatıcı ailesinin en yeni üyesi olan HIMARS, altı adet 227mm M270 roketi, menzili arttırılmış (150+ km) ER GMLRS, 1 adet yaklaşık 165 kilometre azami menzile sahip satıhtan satha MGM-140 ATACMS füzesi, 500 km menzilli Precision Strike Füzesi (PrSM) ateşleyebilir.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *