LOADING

Type to search

Hava

Alman Ordusu’ndan H145M siparişi

Share

İlk etapta Alman Ordusuna 57 adet, Alman Hava Kuvvetlerine ise 5 adet helikopter teslim edilecek. Teslimatın 2024 yılında başlaması ve son helikopterin 2028’e kadar Alman Ordusu envanterine girmesi planlanıyor.

H145 helikopterinin askeri versiyonu olan H145M, gücünü Fransız Turbomeca imalatı Arriel 2E motorlarından alıyor. Toplam 7 milyon uçuş saatine ulaşan H145 ailesi aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki silahlı kuvvetler tarafından en zorlu görevler için kullanılıyor. Alman Ordusu’nun envanterinde hali hazırda 16 adet H145M LUH SOF ve 8 adet H145 LUH SAR helikopteri görev yapıyor. Öte yandan ABD Ordusu da, H145 ailesinden UH-72 Lakota adı altında 500’e yakın helikopter kullanıyor. H145M’nin mevcut askeri kullanıcıları arasında Macaristan, Sırbistan, Tayland ve Lüksemburg yer alıyor. Bunun yanı sıra Güney Kıbrıs Rum Kesimi de altı helikopter sipariş etti.

Tam yetkili dijital motor kontrolü (FADEC) ile donatılan helikopter, yenilikçi uçuş veri yönetiminin yanı sıra yüksek performanslı 4 eksenli otopilot içeren Helionix dijital aviyonik paketine sahip. Özellikle düşük akustik izi H145M’yi sınıfındaki en sessiz helikopter yapıyor. H145M helikopterinin silah seçenekleri arasında 12.7 mm ağır makineli tüfek (HMGP’ler), 20 mm top, 68 mm ve 70 mm güdümlü/güdümsüz roketler ile havadan yere ve havadan havaya füzeler bulunuyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *