LOADING

Type to search

Deniz

Deniz Kuvvetlerine ‘AKSUNGUR’ teslimatı

Share

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Operatif İHA Projesi kapsamında TUSAŞ tarafından üretimi tamamlanan, projenin son İHA’sı olan 884 kuyruk numaralı AKSUNGUR İHA’nın envantere kabul işlemleri tamamlanarak 15 Aralık 2023 tarihinde, Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığında gerçekleştirilen törenle TCB-884 kuyruk numarası ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza katıldı.” ifadelerine yer verildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Aksungur İHA envantere girdiğinden bu yana güvenlik güçlerine sahada önemli katkılar veriyor.

Gece ve gündüz şartlarında, istihbarat, gözetleme ve keşif ile sabit ve hareketli hedefleri tespit, tanımlama, takip ve gerektiğinde imha veya tahrip yeteneği güvenlik güçlerinin geniş bir alanda hassas tespit ve takip yapabilmesine imkan sağlıyor. Anka platformundan yola çıkarak 18 ay gibi kısa sürede geliştirilen ve ilk uçuşunu 2019’da yapan Aksungur, keşif-gözetleme görevinde 50 saat havada kalabiliyor. Öte yandan Aksungur, Türk Savunma Sanayii ürünü Teber 81/82, Kanatlı Güdüm Kiti 82, Hassas Güdüm Kiti HGK-3, Minyatür Bomba, MAM mühimmat ailesi gibi birçok mühimmatı da kullanabiliyor. Sahip olduğu SATCOM faydalı yüküyle görüş hattı ötesi operasyon esnekliği sağlayan Aksungur, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde Ege Denizindeki gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *