LOADING

Type to search

Hava

ABD’den Yunanistan’a ‘Kara Şahin’ onayı

Share

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Hükümeti’ne tahmini 1.95 milyar dolar tutarında UH-60M Black Hawk Helikopterleri ve ilgili ekipmanların olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı.

1.95 milyar dolar olan satın alma paketi içerisinde; 35 adet UH-60M Black Hawk helikopteri, 80 adet T700-GE 701D motoru (70 kurulu, 10 yedek),  füze/lazer/radar uyarı ve GPS ile haberleşme sistemleri, Elektro-Optik sistemler, M-134 mini silah sistemleri, M-240 makineli tüfekler, 70mm roketler ve ek birçok sistemin yanı sıra teknik yardım, diğer ilgili ekipman ve hizmetler, lojistik ve program desteği unsurları da yer alıyor.

Yunanistan uzun yıllardır hizmette olan UH-1 helikopterlerinin yerine yeni bir helikopter arayışı içinde. Bu kapsamda Yunanistan UH-60 Black Hawk genel maksat helikopterinin üreticisi Sikorsky’nin yanı sıra  Airbus ile de H-175 helikopterlerinin tedariki konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Yunan Genelkurmay Başkanlığı 14 adet İtalyan yapımı AW-139 helikopteri tedarik etmeye karar verdiğini duyurmuştu.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *