LOADING

Type to search

Kara

Otokar’a yurt dışından COBRA II siparişi

Share

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticisi Otokar, yurt dışından COBRA II zırhlı aracı siparişi aldı.

Türkiye’nin global kara sistemleri üreticisi Otokar, yurt dışından yaklaşık 136 milyon dolar tutarında 4×4 zırhlı araç siparişi aldı. Yedek parça, bakım ekipmanları ve eğitim hizmetlerini de içeren sözleşme kapsamında, araçların teslimatlarına bu yıl sonunda başlanması ve partiler halinde 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Otokar bugün NATO ve Birleşmiş Milletler’in önde gelen askeri araç tedarikçileri arasında yer alıyor ve 33 bine yakın askeri aracı Türkiye’nin yanı sıra 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede görev yapıyor. Savunma sanayii ürünlerini 5 kıtaya ihraç eden Otokar’ın savunma sanayii cirosu içinde ihracatın payı 2023 yılının ilk 9 aylık döneminde yüzde 92 olarak gerçekleşti.

En zorlu görevlerde üstün performas: COBRA II

Kara sistemlerinde, dünya çapında rekabet gücü olan ürünler tasarlamak ve üretmek misyonuyla Otokar’ın ürettiği COBRA II, üstün performansı ile dikkat çekiyor. COBRA aracı temel alınarak geliştirilen COBRA II, yüksek koruma ve taşıma seviyesi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra komutan ve sürücü dahil 9 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma özelliği sayesinde üst düzey güvenlik sunuyor.

En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans sağlayan COBRA II, isteğe bağlı olarak amfibik tipte üretiliyor ve ihtiyaç duyulan farklı görevlere kusursuz uyum sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve görev donanım ekipman opsiyonları sayesinde özellikle tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve ihracat pazarlarında sınır koruma, iç güvenlik ve barış koruma harekatları da dahil birçok görevi başarıyla sürdürüyor. COBRA II aynı zamanda, sahip olduğu modüler yapı sayesinde personel taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta kontrol aracı ve ambulans olarak da görev alabiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *