LOADING

Type to search

Kara

ABD’den Romanya’ya ‘Javelin’ onayı

Share

ABD Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Romanya’ya 80 milyon dolar tahmini maliyet ile 263  adet Javelin füzesi ve gerekli teçhizatın satışını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Romanya Hükümeti’ne tahmini maliyeti 80 milyon dolar olan Javelin Füzeleri ve ilgili ekipmanların olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı. Savunma Güvenliği İş birliği Ajansı’nın Kongre’ye bu olası satışı bildiren gerekli sertifikayı verdiği bildirildi.

Romanya Hükümeti 263 adet Javelin FGM-148F Füzesi ve 26 adet Javelin Fırlatma Ünitesi satın almayı talep etti. Buna ek olarak tahmini toplam maliyeti 80 milyon dolar olan satın alma paketi içerisinde; teknik yardım, diğer ilgili ekipman ve hizmetler, lojistik ve program desteği unsurları da mevcut.

At-Unut Javelin vurur

Raytheon ve Lockheed Martin ortak üretimi Javelin (FGM-148) tanksavar füzesi, tank ve zırhlı araçların yanı sıra meskun mahal operasyonlarında da (bina,mevzi, barınak) gece/gündüz kullanılabiliyor. 2500 ile 4000 metre arası menzile, 22.3 kg ağırlığa sahip olan ve hedefe kilitlendikten sonra müdahale gerektirmeyen at/unut tipindeki füze hedefine doğrudan, cepheden ya da tank zırhının en zayıf olduğu yer olan üst kısmında yükselerek yukarıdan vurabiliyor. ABD Ordusu tarafından Afganistan ve Irak harekatında yoğun şekilde kullanılan, iki parçalı yapısı sayesinde personel tarafından kolayca taşınabilen füze dünyanın en etkili tanksavarları arasında gösteriliyor.

FGM-148F, Javelin’in gelişmiş bir versiyonudur. Bu varyant öncekilerin temel özelliklerini korurken önemli teknolojik geliştirmeler içeriyor. Bu varyant öncekilerin temel özelliklerini korurken önemli teknolojik geliştirmeler de içeriyor. F varyantındaki geliştirmeler arasında gelişmiş güdüm ve kontrol sistemleri, elektronik karşı önlemlere karşı daha fazla direnç ve potansiyel olarak daha fazla nüfuz etme kabiliyeti bulunmaktadır. Bu iyileştirmeler FGM-148F’yi modern zırhlı tehditlere karşı zorlu bir unsur haline getirirken aynı zamanda çeşitli muharebe senaryolarında çeşitlilik sunmaktadır. ABD ordusu ve 20’nin üzerinde ülkede hizmet veren Javelin’in, 2050 yılına kadar ABD ordusunda hizmet vermeye devam etmesi planlanıyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *