LOADING

Type to search

Deniz

Letonya’dan ‘NSM’ imzası

Share

Letonya, Norveç ve ABD, Deniz Taarruz Füzesi Kıyı Savunma Sistemlerinin tedarikine ilişkin anlaşma imzaladı.

Letonya, Norveçli Kongsberg şirketi ve ABD’li üretici Raytheon ile NSM Deniz Taarruz Füzesi Kıyı Savunma Sistemleri (Naval Strike Missile-Coastal Defence System) tedarik anlaşması imzaladı. 105 milyon ABD doları değerindeki  anlaşma da maliyetin %70’ini ABD, geri kalan %30’u ise Letonya karşılayacak. Deniz Taarruz Füzesi Kıyı Savunma Sistemleri 2027 yılında teslim edilecek.

185 km’ye kadar vuruş menziline sahip olan NSM, satıhtaki ve karadaki hedeflere angaje olabilen bir gemisavar füzesidir. Gemilerin yanı sıra kara araçları ve savaş uçaklarından (JSM) da atılabilen füze düşük ağırlığı ile esnek kullanım imkanları sunuyor. Öte yandan NSM, suüstü hedeflere angajmana ek olarak ihtiyaç halinde GPS+ANS güdüm ve IIR arayıcı başlık için opsiyonel otomatik kara hedefi algılama özelliğiyle kara unsurlarına karşıda kullanılabilmektedir.

Bu sistemler aynı zamanda ABD, Polonya, Almanya, Norveç, Romanya, İngiltere, Kanada, Belçika ve Hollanda gibi diğer NATO üyesi ülkeler tarafından da hizmete alınmıştır. Bu arada Kongsberg, Baltık Denizi’ndeki komşusu Polonya ile de ortaklığını pekiştirerek dört adet NSM Kıyı Savunma Sistemi teslimatı için 1 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *