LOADING

Type to search

Kara

Kore’den Vikinglere K9 izni

Share

Güney Kore, Norveç ve Finlandiya ordularının hizmetindeki K9 kundağı motorlu obüs sistemlerinin karşılıklı kullanmalarına olanak tanıyan bir anlaşma imzaladı.

Norveç Hükümeti tarafından 8 Aralık 2023 tarihinde yapılan açıklamaya göre Norveç, Finlandiya ve Güney Kore, iki İskandinav ülkesinin Kore yapımı K9 kundağı motorlu obüs sistemlerini birbirlerine transfer etmelerine olanak tanıyan prosedürleri basitleştiren bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma, her iki ülkenin de silah sistemlerini, sistemin lisans sahibi ülkesi olan Güney Kore’nin onayı olmaksızın birbirlerine transfer etmelerine olanak tanıyarak İskandinav bölgesinin askeri hazırlık seviyesini arttıracaktır. Hali hazırda Norveç’te 24, Finlandiya’da ise yedi adet K9 Thunder sistemi bulunuyor.

Güney Koreli savunma devi Hanwha (eski adıyla Samsung Techwin) tarafından tahrip gücü, beka kabiliyeti yüksek, gelişmiş komuta kontrol sistemlerini üzerinde bulunduran K9 Thunder geliştirme programına 1989’da başlandı. İlk prototip 1996’da kamuoyuna tanıtıldı. Zorlu ve uzun süren testlerin ardından tasarım aşaması 1998’de tamamlandı ve K9’un ilk partisi 1999’da Kore Ordusuna teslim edildi.

Standart mühimmat kullanıldığında 30 km’ye kadar atış menziline sahip kundağı motorlu obüs, roket destekli mühimmat ile menzilini 40 km üzerine çıkartabilmektedir. Sistem, her 15 saniyede üç mermi ya da dakikada altı ila sekiz mermi maksimum atış hızına sahiptir.

Uluslararası arenada kendine önemli ve sağlam bir yer bulan K9 Thunder, 2000’li yılların başından günümüze kadar başta Güney Kore ve Türkiye olmak üzere Hindistan, Finlandiya, Norveç, Estonya, Avustralya, Mısır, Romanya ve Polonya dahil olmak üzere on ülke tarafından tercih edilmiştir.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *