LOADING

Type to search

Deniz

Almanya’ya ‘MK 54’ onayı

Share

ABD, Almanya’nın savunma kapasitesini güçlendirmek amacıyla MK 54 Hafif Torpidolarının yabancı askeri satışını onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Alman Hükümeti’ne MK 54 Hafif Torpidoları ve ilgili teçhizatın tahmini 300 milyon dolar maliyetle olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar aldı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından onaylanan 300 milyon dolar değerindeki anlaşma, ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenlik çıkarlarını desteklemekte ve aynı zamanda Almanya’nın NATO Müttefiki olarak rolünü güçlendirerek Avrupa’da siyasi ve ekonomik istikrara katkıda bulunmaktadır.” denildi.

Açıklamada, “Satış, Almanya’nın P-8A uçaklarındaki Denizaltı Savunma Harbi yeteneklerini geliştirerek mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini artıracaktır. Almanya bu ekipmanı kendi silahlı kuvvetlerine entegre etmekte zorluk çekmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Raytheon tarafından tasarlanıp geliştirilen Mk54 Hafif Torpido, ABD Donanması’nda ve Türk Deniz Kuvvetleri de dahil olmak üzere birçok Batı donanmasında kullanılmaktadır. Torpido 2,71 metre uzunluğa, 32,3 cm çapa ve 275,7 kg ağırlığındadır. Torpidonun taşıdığı yüksek patlayıcı özelliğe sahip savaş başlığının ağırlığı 43,9 kg.’dir. Aktif yada pasif/aktif akustik güdüm sistemine sahip torpido, saatte 74,1 km hıza ulaşabiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *