LOADING

Type to search

Kara

Redback için imzalar atıldı

Share

Avustralya Ordusu Land 400 Faz 3 programı kapsamında Güney Koreli AS21 Redback Zırhlı Muharebe Aracı tedarik edecek.

Avustralya Hükümeti, Hanwha Defense Australia ile Avustralya Ordusu için 129 adet Redback Zırhlı Muharebe Aracının teslimatı için sözleşme imzaladı.

Güney Koreli savunma sanayii şirketi Hanwha Defense, Avustralya’ya 129 adet Redback Zırhlı Muharebe Aracı tedarik etmek üzere 2,4 milyar ABD Doları tutarında bir sözleşme imzaladı. Araçlar Hanwha’nın halihazırda Avustralya Ordusu için K9 Thunder kundağı motorlu obüslerini monte ettiği fabrikada üretilecek.

Projenin toplam değeri yaklaşık 7 milyar Avustralya Doları olup ilk aracın teslimatının 2027 yılında, tüm teslimatın tamamının ise 2028 yılına kadar yapılması hedefleniyor.

K21 Zırhlı Muharebe Aracının gelişmiş versiyonu olan AS21 Redback Hanwha tarafından çatışma ortamlarında artan anti-tank ve mayın saldırılarına karşı tasarlandı. Araç, M113AS4 zırhlı personel taşıyıcılarını 460 adedin üzerinde yeni araçla değiştirmeyi planlayan Avustralya Ordusunun Land 400 Faz 3 programı kapsamında bu ülkeye teklif edilmiş ve Almanya merkezli Rheinmetall şirketi tarafından geliştirilen Lynx KF-41 aracı ile kısa listeye kalmıştı.

Redback’in ana silahı, ABD ve NATO kuvvetleri dahil 19 ülkeye hizmet veren her türlü 30mm x 173mm mühimmatı ateşleyebilen Mk44S Bushmaster II 30mm topundan oluşuyor. Redback ayrıca, 7,62mm eş eksenli makineli tüfek, 12,7mm UKSS ve Spike LR2 tanksavar sistemi ile donatılabiliyor. İsrailli Elbit Systems Iron Fist aktif koruma sistemi ile donatılan 42 ton ağırlığındaki Redback, 1.000 hp güç üreten MTU sekiz silindirli dizel motor ile saatte maksimum 65 kilometre hıza ulaşabiliyor. 3+8 (Nişancı, Sürücü ve Komutan) mürettebat kapasitesi olan aracın menzili 520 km’dir. Sahip olduğu balistik ve mayına karşı yüksek koruma özelliği ön plana çıkan araç aktif ve pasif koruma sistemleri ile donatılabiliyor.

Tags:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *