LOADING

Type to search

Kara

Rheinmetall’den Ukrayna’ya 142 milyon Euroluk mühimmat

Share

Rheinmetall Ukrayna için 142 milyon Euroluk mühimmat anlaşması imzaladı. Mühimmatlar, şirketin kısa süre önce satın aldığı İspanyol iştiraki Rheinmetall Expal Munitions tarafından üretilecek.

Rheinmetall, Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerini güçlendirmeye yönelik 155 mm’lik top mühimmatı tedarik etmek üzere bir anlaşma imzaladı.

NATO ortağı ülkenin taahhüdü, topçu mühimmatına yönelik küresel talep artarken Ukrayna’nın devam eden savunma mücadelesine uluslararası desteği göstermektedir. 142 milyon Euro (154.7 milyon Dolar) değerindeki bu anlaşma ile mühimmatın yanı sıra  diğer ilgili ekipmanlardan oluşan on binlerce komple 155 mm top mühimmatı üretilecek.

Mühimmatlar, şirketin yakın zamanda satın aldığı İspanyol iştiraki Rheinmetall Expal Munitions tarafından üretilecek. Bu mühimmatların 2025 yılında teslim edilmesi planlanırken, yaklaşık 40.000 mühimmatlık bir ön siparişin de 2024 yılında üretilmesi ve teslim edilmesi bekleniyor.

Topçu mühimmatına yönelik talep, sadece Ukrayna’nın ihtiyaçları nedeniyle değil, aynı zamanda Almanya, NATO ve AB ülkelerindeki tükenen mühimmat depolarının yenilenmesi zorunluluğu nedeniyle de benzeri görülmemiş seviyelere ulaştı.

Ukrayna-Rusya çatışmasıyla ortaya çıkan ve devam eden mühimmat sıkıntısı, küresel savunma sanayinin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da yaşanan ilk yüksek yoğunluklu çatışmanın ortasında çeşitli mühimmat türlerine yönelik talebi karşılama becerisindeki kritik bir kusuru ortaya çıkardı. Avrupa’nın ağır savunma tedarik çalışmaları, mevzuattan kaynaklanan engellerle daha da kötüleşen hızlı üretimi önemli ölçüde engelledi.

Yakın zamanda imzalanan bu sözleşmeye ek olarak, Rheinmetall daha önce Alman hükümetinden Ukrayna için 100.000’den fazla 155 mm mühimmat siparişi aldığını açıklamıştı. Ekim 2023 ortalarında verilen bu sipariş, üç haneli rakama ulaşan ilave DM 121 yüksek patlayıcı mühimmatlarını da kapsıyor.

Öte yandan, Rheinmetall 2024 yılında mühimmat üretim kapasitesini artırmaya hazırlanıyor. Almanya, İspanya, Güney Afrika ve Avustralya’daki tesislerde üretimi artırmayı planlayan şirket, yıllık yaklaşık 700.000 topçu mermisi üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.

Rheinmetall’in halihazırda Alman Ordusu’na birkaç yüz topçu mühimmatı tedarik eden ve toplam değeri 1 milyar Euro’yu aşan sözleşmeleri bulunuyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *