LOADING

Type to search

Deniz

F126 fırkateynlerinin ilk çeliği kesildi

Share

Alman Donanmanın bugüne kadarki en büyük savaş gemilerinin inşasına başlandı. Damen Tersanesi, inşa edeceği yeni çok amaçlı F126 fırkateyninin ilk çelik kesme işlemini gerçekleştirdi.

Hollandalı Damen Shipyards Group, NVL Group işbirliğiyle Almanya’nın Wolgast kentindeki Peene tersanesinde 5 Aralık 2023 tarihinde düzenlenen törenle F126 fırkateynlerinin inşasına resmen başladı. Yeni F126 fırkateynleri Alman Donanması tarafından bugüne kadar inşa edilen en büyük gemiler olacak. Gemilerin tamamı Almanya’da Wolgast, Kiel ve Hamburg’daki tersanelerde inşa edilecek ve ilk teslimat 2028 yılında gerçekleştirilecek. 4 geminin teslimatının 2031’e kadar tamamlanması hedefleniyor.

Haziran 2020’de başlatılan ve Alman Silahlı Kuvvetleri, Teçhizat, Bilişim Teknolojileri ve Hizmet Desteği Federal Ofisi (BAAINBw) tarafından Damen Naval’a verilen F126 projesi, iki adet opsiyonla birlikte dört adet çok amaçlı fırkateynin inşa edilmesini öngörüyor.

166 metre uzunluğu, 21,7 m genişliği ve 10.000 tona varan deplasmanıyla F126 fırkateynleri tropikal iklimlerden kutup bölgelerine kadar küresel çapta görev yapabilecek şekilde tasarlandı. Gemiler, Hava Savunma Harbi, Su Üstü Harbi, Denizaltı Savunma Harbi ve Sinyal İstihbaratı operasyonlarına kadar verilecek her görevi yerine getirebilecek özellikte olacak.

Damen, MK 41 Dikey Fırlatma Sistemleri için Lockheed Martin, TRS-4D deniz radarı için Hensoldt ve Thales ile 127/64 mm  baş topu ve LIONFISH 12,7 mm silah sistemi için Leonardo ve MLG27-4.0 savunma sistemleri için Rheinmetall gibi çeşitli tedarikçilerle çok sayıda sözleşme imzaladı. F126 fırkateynlerinin inşası, Alman Donanması için bir deniz filosunun geliştirilmesine katkıda bulunan çeşitli teknolojileri ve işbirliklerini de içeriyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *