LOADING

Type to search

Hava

Güney Kore nakliye uçağını Brezilya’da buldu

Share

Güney Kore, Hava Kuvvetleri’nin yeni büyük nakliye uçağı tedarikinde Lockheed Martin ve Airbus’ın yerine Brezilyalı Embraer C-390 uçağını seçti.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA), Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne (ROKAF) yeni askeri nakliye uçağı sağlamak üzere açılan Büyük Nakliye Uçağı (LTA) II ihalesini Embraer’in C-390 Millennium modelinin kazandığını açıkladı. Böylelikle Güney Kore, C-390 Millennium’un Asya’daki ilk müşterisi oldu.

İmzalanan sözleşme kapsamında Embraer, ROKAF’ın gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak yapılandırılmış ve sayısı açıklanmayan C-390 Millennium uçaklarının yanı sıra eğitim, yer destek ekipmanı ve yedek parça dahil olmak üzere hizmet ve destek sağlayacak. Sözleşmenin değeri ise yaklaşık 544,4 milyon ABD Dolar.

Embraer ayrıca, Koreli şirketler tarafından yerel olarak üretilecek önemli miktarda C-390 Millennium parçası ve yerel bir Bakım Onarım ve Revizyon (MRO) sağlayıcısının geliştirilmesi de dahil olmak üzere kapsamlı bir konsorsiyum ve ofset paketi sunacak.

Kısa süre de kendini kanıtladı

C-390, Brezilya Hava Kuvvetleri’nde ve son olarak 2023’te Portekiz Hava Kuvvetleri’nde faaliyete geçtiğinden bu yana kapasitesini, güvenilirliğini ve performansını kanıtladı. Halihazırda faaliyette olan uçak filosu, yaklaşık %80 operasyonel ve %99’un üzerinde görev tamamlama oranlarıyla 10.800’den fazla uçuş saati geride bırakarak sınıfında önemli bir performans gösterdi.

C-390 diğer orta ölçekli askeri nakliye uçaklarına kıyasla daha fazla faydalı yük (26 ton) ya da 80 asker/64 tam teçhizatlı paraşütçü komando taşıyabilmekte, daha hızlı (470 knot) ve daha uzağa uçabilmekte, kargo ve asker taşıma ve bırakma, tıbbi tahliye, arama ve kurtarma, yangınla mücadele ve insani yardım görevleri gibi çok çeşitli görevleri yerine getirebilmekte, dolgulu toprak, toprak ve çakıl gibi geçici veya asfaltsız pistlerde çalışabilmektedir. KC-390, ihtiyaca göre havadan havaya yakıt ikmal ekipmanı ile donatılıp yakıt ikmal uçağı olarak da görev yapabiliyor.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *