LOADING

Type to search

Deniz

Barbaroslar ASELSAN ile çağ atlıyor

Share

Gölcük Tersanesi Komutanlığında modernizasyona tabi tutulan ve ASELSAN sistemleri donatılan TCG ORUÇREİS fırkateyni ilk kontrol seyrini başarıyla gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Barbaros Yarı Ömür Modernizasyonu Projesi kapsamında MSB Gölcük Tersanesi Komutanlığında ASELSAN’ın milli sistemleriyle modernizasyona tabi tutulan TCG ORUÇREİS’in, Milli Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT SYS) ve Elektronik Sensör Sistemlerinin modernize edilmesinin ardından ilk kontrol seyrini 16 Kasım’da başarıyla icra ettiği açıklandı. Kontrol seyrinin tamamlanmasından sonra, TCG ORUÇREİS için Deniz Kabul Testi faaliyetleri icra edilecek.

Barbaros sınıfı fırkateynler, Alman Blohm+Voss Tersanesinin tasarladığı ve dünyada birçok ülke bahriyesi tarafından kullanılan MEKO (Mehrzweck- fregatten Konzept) sınıfı savaş gemileri olarak dikkat çekiyor. Söz konusu gemiler birçok ülkenin yanısıra Türkiye’de de aktif olarak kullanılıyor.

ASELSAN sistemleri kullanıldı

Türkiye’de 1987-1989 yılları arasında Track-I versiyonu olarak envanterimize giren Yavuz sınıfı fırkateynler, TCG YAVUZ (F-240), TCG TURGUTREİS (F-241), TCG FATİH (F-242) ve TCG YILDIRIM (F- 243) aktif olarak kullanılmaya devam ederken, 1997-2000 yılları arasında dört adet daha MEKO sınıfı fırkateyn Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine katıldı. Track-II versiyonu olarak envantere giren dört adet firkateyne, sınıfının ilk gemisi olan TCG Barbaros’tan esinlenerek Barbaros sınıfı fırkateyn denildi. Envantere alınma sırasına göre TCG BARBAROS (F-244), TCG ORUÇREİS (F-245), TCG SALİHREİS (F-246) ve TCG KEMALREİS (F-247) donanmanın en kıymetli fırkateynleri olarak görev yapmaya devam ediyor.

TCG ORUÇREİS’in kullanacağı silah ve sensörlerin üretimlerinin tamamı 2021 yılında başarıyla tamamlandı. Tasarımı ASELSAN tarafından yapılan baş direk, vasat direk ve diğer ana platform yapıları da Gölcük Tersanesi Komutanlığı tarafından üretime alındı. TCG ORUÇREİS’in Gölcük Tersanesine girmesiyle gemi modernizasyon faaliyeti 2022 yılında başladı. Barbaros sınıfı fırkateynlerden ilki olan TCG ORUÇREİS modernizasyon sonrasında eskisinden çok daha yetenekli hale geldi.

Tags:

You Might also Like

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Up